zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

GE Energy dodá pro ČEZ další větrné turbíny

09.09.2009
Větrná energie
GE Energy dodá pro ČEZ další větrné turbíny

První turbíny v největším evropském větrném parku poblíž rumunského pobřeží se mají roztočit příští rok.

Větrné turbíny pro druhou fázi výstavby největšího evropského větrného parku, který staví ČEZ na rumunském pobřeží Černého moře, dodá firma GE Energy. Americká společnost porazila v tendru německé společnosti Siemens a Nordex a dánskou Vestas. "GE podala po všech stránkách nejlepší nabídku," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Podle regionálního šéfa GE Energy Roda Christieho jde o kontrakt za stovky milionů eur. Firma má dodat až 101 turbín. "Přesný počet bude záležet na tom, jak bude probíhat povolování," řekl HN Christie.

I kdyby nakonec turbín bylo méně, půjde o zdaleka největší větrnou farmu v Evropě. GE už dodává celkem 139 větrníků pro první fázi projektu, která je v současnosti ve výstavbě. Ty ale vybíral ještě původní investor, od něhož ČEZ projekt loni v srpnu koupil.

Celkem má větrná farma v rumunské provincii Dobrudža disponovat výkonem 600 megawattů, což je víc než polovina instalovaného výkonu Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ plánuje, že celková výše investice do tohoto projektu dosáhne 1,1 miliardy eur (zhruba 28,1 miliardy korun).

"Rumunsko schválilo přívětivou legislativu pro investice do obnovitelných zdrojů," vysvětluje Christie zájem investorů o větrné turbíny. Firma nedávno rozšířila továrnu v německém Salzbergenu, kde většinu turbín pro evropské větrné farmy vyrábí.

V Česku se naopak další výstavba větrných elektráren po slibném rozjezdu přibrzdila. Budování nových parků komplikuje nesouhlas ministerstva životního prostředí, krajů či místních iniciativ.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí