zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lotus představuje nový ekologický motor

13.09.2009
Ekologická auta
Lotus představuje nový ekologický motor

Lotus uvádí nový kompaktní tříválec prodlužující dojezd elektromobilů.
Nový malý motor z vývoje společnosti Lotus je určen moderním hybridům a elektromobilům, k jejichž pohonu slouží především elektřina. Nový motor má sloužit jako pomocný generátor a "nabíječka", pokud kapacita baterií klesne pod stanovenou mez.

Nový motor je tříválec, má objem 1,2 l, výkon 48 koní při 3500 ot./min., točivý moment 107 Nm v 2500 ot./min. a umí běžet na benzín, ethanol nebo methanol.

Motor byl zkonstruován od počátku nově a počítalo se s ním čistě pro tento účel. Jednotka je celohliníková a velmi lehká - celý motor má hmotnost jen 56 kg.

Motor je napojen přímo na elektromotor a tak může elektřinu vyrábět a přímo dodávat k pohonu a zároveň se ze zbytkové energie mohou dobíjet akumulátory.

V současnosti s Lotusem spolupracuje Jaguar, který připravuje tento motor pro limuzínu Jaguar XJ. Spolu s elektrickým pohonem by se měla dostat s emisemi pod 120 g/km CO2.

Podle Lotusu a dalších odborníků by se podobný motor nebo příbuzná konstrukce mohla dostat do sériových aut přibližně do pěti let. Další podrobnosti o připravovaném testovacím exempláři Jaguaru a budoucnosti tohoto motoru ve vozech Lotus se dozvíme na autosalonu ve Frankfurtu.


autoweb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí