zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický mercedes jako plug-in hybrid

19.09.2009
Ekologická auta
Ekologický mercedes jako plug-in hybrid

Trojice mercedesů šetrných k životnímu prostředí s názvem Blue Zero zavítá do Frankfurtu. Stejně jako v lednu na autosalonu v Detroitu se představí elektromobil E-Cell, vodíkový F-Cell a hybrid dobíjený ze zásuvky E-Cell Plus.
Mercedes Blue Zero E-Cell Plus přitom zdatně kombinuje možnosti provozu na elektřinu se spalovacím motorem.
Podobně jako u připravovaného Chevroletu Volt nebo Opelu Ampera však vůz nevyužívá spalovacího motoru přímo k pohonu, nýbrž s ním dobíjí akumulátory. Ty potom dodávají energii elektromotoru, který pohání přední kola. Spalovací motor tak totiž může fungovat v optimálním režimu, zvyšuje se jeho účinnost a snižuje se spotřeba. Navíc lze auto dobíjet ze zásuvky, kvůli čemuž se tyto vozy nazývají plug-in hybridy.
Přeplňovaný benzinový tříválec disponuje výkonem 68 koní a sídlí nad zadní nápravou. Elektromotor produkuje 136 koní a maximální točivý moment 320 newtonmetrů je k dispozici od první otáčky. Na stovku vůz akceleruje do jedenácti sekund a nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 150 kilometrů v hodině.
Na elektřinu může E-Cell Plus ujet až sto kilometrů, přičemž zrychlené nabití trvá hodinu. Z běžné zásuvky pak čerpá energii šest hodin. Spalovací motor nicméně umožňuje dotankovat benzin kdekoli a dojezd na jeho nádrž činí 500 kilometrů.
Mercedes Blue Zero E-Cell Plus je podobně jako dva ostatní vozy v předsériové podobě. Automobilka modely hodlá testovat v provozu, aby je mohla uvést na trh v případě zájmu zákazníků.

http://www.petrol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí