zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Miko představil starostům principy dohody o vizi NP Šumava do roku 2020

15.09.2009
Les
Chráněná území
Ministr Miko představil starostům principy dohody o vizi NP Šumava do roku 2020

Se starostkami a starosty všech obcí, ležících uvnitř Národního parku Šumava a představiteli Svazu obcí NP Šumava a Regionální sekce Rady NP se dnes sešli ministr životního prostředí Ladislav Miko a ředitel Správy NP Šumava František Krejčí. "Představili jsme starostům náš návrh základních principů, na kterých bychom chtěli postavit text společné dohody o rozvoji NP Šumava do roku 2020," říká Ladislav Miko.

Jednání se zúčastnili starosta Horní Vltavice a místopředseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Fastner, Starostka Borových Lad a předsedkyně Regionální sekce Rady NP Šumava Jana Hrazánková, starosta Horské Kvildy Jan Janoušek, starosta Kvildy Václav Vostradovský, starosta Modravy Antonín Schubert, starosta Prášil Mojmír Kabát, starostka Srní Ivana Pěčová a starostka Stožce Zdeňka Lelková.

"Chtěl bych ještě do konce svého působení na Ministerstvu životního prostředí spolu se starosty a hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje dojít k uzavření takové vize, které můžeme pracovně říkat třeba Vize Šumava 2020," řekl ministr Miko. "Na dnešní schůzce jsme se shodli, že naše společná jednání budou pokračovat v dalších dnech a týdnech," dodal ministr Miko.

"Obce mají snahu se dohodnout, protože taková dohoda je skutečně nutná. Považujeme ten dialog za zahájený," říká místopředseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Fastner. "Dnešní jednání ukázalo vůli k dohodě na obou stranách," doplnila jeho komentář předsedkyně Regionální sekce Rady NP Šumava Jana Hrazánková.

Návrh principů vize rozvoje Šumavy do roku 2020, s nímž přicházejí MŽP a Správa NP Šumava do jednání s obcemi, je postaven na tom, že rozvoj obcí na území národního parku je třeba vnímat jako rozvoj obcí ve specifickém regionu, neboť je do jisté míry omezen právě faktem, že se jedná o nejvyšší kategorii velkoplošného chráněného území. MŽP a Správa NP Šumava spolu s obcemi pracují na přípravě tzv. "masterplanu" - tedy koncepci rozvoje obcí na území a v regionu NP Šumava. Jde například o bonifikaci obcí v regionu národního parku při čerpání dotací z národních i evropských dotačních programů, společná snaha o stabilizaci a vytváření nových pracovních míst pro trvalé obyvatele šumavských obcí, apod. MŽP ve spolupráci se Správou NP a obcemi také zadá zpracování socioekonomické studie šumavského regionu, která pomůže zabránit úbytku počtu trvalých obyvatel šumavských obcí.

V ochraně přírody MŽP a Správa NP Šumava navrhují stabilizovat na minimálně 10 let rozlohu bezzásahových území na současných 21 % s výhledovým rozšířením o 9 % oblastí, která jsou dnes v přechodovém režimu, poté, co se na tom shodne společná odborná pracovní skupina krajů, Správy NP Šumava a MŽP.

Přeji klidný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí