zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

16.09.2009
Obecné
Krátce - různé

Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor přijme ve druhém pololetí v Koreji 3300 zaměstnanců, skoro o třetinu více, než plánovala. Oznámila to včera firma. Většina nových zaměstnanců by měla pracovat na výzkumu a vývoji aut šetrných k životnímu prostředí.

Unie by mohla podle Evropské komise poskytnout rozvojovým zemím kolem roku 2020 na zapojení do boje se změnami klimatu až 15 miliard eur ročně. Komise to uvedla ve včerejší zprávě o přípravách celosvětové konference o klimatu plánované na konec roku. V Kodani se v prosinci bude jednat o nástupním dokumentu Kjótského protokolu o snížení emisí, jenž vyprší v roce 2012. EU se už dříve zavázala, že sníží jejich objem do roku 2020 proti roku 1990 o pětinu. Pokud se připojí i další velcí znečišťovatelé, jako třeba USA či Čína, pak by snížení bylo o 30 procent. Do boje se změnou klimatu je třeba podle expertů i politiků zapojit i rozvojové země.

V Kladně se v posledních letech zvyšuje koncentrace arzenu v prachu. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) to odhalil rozsáhlý monitoring, který se provádí kvůli starým ekologickým zátěžím. "Město i kraj nyní zjišťují, proč tomu tak je," řekl Jiránek. "Máme podezření, že to je zřejmě používaným tuhým palivem v rodinných domech," dodal.

Poslední trendy ve vysokotlakém čištění - a v čištění vůbec, spočívají ve výrazné orientaci na ekologii a úsporu nákladů. Konkrétně jde o snižování energetické náročnosti, hlučnosti, spotřeby vody i použitých chemických prostředků.
Jednatelka společnosti Kärcher Česká republika Milada Skutilová dodává, že přední světoví producenti čisticí techniky se už při její výrobě snaží o snižování nebo absolutní eliminaci ekologicky problematických komponentů a materiálů, například ftalátů. Důraz se klade i na uživatelskou nenáročnost a upřednostňují se zařízení v pojetí "user friendly".

Elektronické zařízení ENose pro zjišťování nebezpečných chemikálii v ovzduší testovala Laboratoř tryskového pohonu NASA na Mezinárodní kosmické stanici. Přístroj schopný zachytit nepatrné stopy formaldehydů, freonů a dalších látek po šestiměsíčním zkušebním provozu nyní přivezl zpět na Zemi raketoplán Discovery.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí