zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové zachránili z výsypky na Teplicku ohrožené rostliny

17.09.2009
Příroda
Ekologové zachránili z výsypky na Teplicku ohrožené rostliny
Ekologům z bílinského týmu Bořena se během 30 let podařilo zachránit osm druhů ohrožených rostlin, které přestěhovali z Radovesické výsypky na Teplicku. Zakládající člen týmu Jindřich Petrlík dnes na tiskové konferenci věnované historii organizace novinářům řekl, že rostlinám se na náhradních lokalitách velmi daří a přirozeně se tam rozmnožují. Ekologové nyní některé lokality sami chrání.

Nejvzácnější rostlinou, kterou se ekologům podařilo zachránit, je len žlutý. Radovesická výsypka, kam se vozí hlušina z dolu Bílina, prý byla jedinou oblastí na levém břehu Labe, kde se vyskytoval. Rostl tam na takzvaných bílých stráních, což jsou oblasti tvořené opukou, které se vyskytují na několika místech Českého středohoří. Ekologové proto ve spolupráci s botanikem Karlem Kubátem vytypovali tři jiné lokality v regionu, kam bylo možné rostliny přemístit. Během let prý takto přestěhovali stovky trsů rostlin.

Kubát tvrdí, že přestěhování rostlin je až poslední možností, jak je lze ochránit. V tomto případě to prý byla možnost jediná, protože navážení hlušiny lokalitu zcela zničilo a nebyla šance, že by se tam znovu objevily.

Ekologové se o oblasti, kam rostliny přemístili, dodnes starají. Podle Jany Vitnerové z hnutí Arnika, jehož je nyní tým Bořena součástí, totiž rostliny potřebují holé plochy. Dříve se vytvářely pastvou, dnes, když pastviny v Českém středohoří nejsou, je nutné oblasti výskytu rostlin kosit. Bílé stráně na Kaňkově a pod Lipskou horou navíc leží mimo oblast chráněné krajinné oblasti České středohoří, proto se je ekologové snaží chránit sami. Pozemky si podle Vitnerové dlouhodobě pronajali a zřídili tam neoficiální soukromé přírodní rezervace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí