zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do města jen pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou

17.09.2009
Doprava
Do města jen pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou

Již poosmé se tuzemská města a obce zapojují do mezinárodní kampaně Evropský týden mobility, která probíhá každoročně od 16. září a vrcholí 22. září Dnem bez aut.

Letošní téma "Naše město - naše klima!" přímo navazuje na chystanou konferenci o klimatu, která se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Kodani. Do kampaně Evropský týden mobility se zapojilo přes 2000 měst v celé Evropě, v České republice se ke kampani přihlásilo více než 80 měst a obcí. Kampaň Evropský týden mobility tradičně probíhá také ve Zdravých městech, obcích a regionech ČR.

Hromadná doprava zdarma, náměstí uzavřená pro auta, malování na asfalt, cyklojízdy, jízdy na koloběžkách či na bruslích, dopravně výchovné akce, besedy s policisty, odměňování ukázněných řidičů a cyklistů, výstavy o historii dopravy, ukázky vozidel na alternativní pohon, konference o veřejné dopravě. To jsou jen některé ukázky z bohatých programů měst pro letošní ročník kampaně Evropský týden mobility a Den bez aut. Kromě jednorázových akcí města a obce přijímají také trvalé závazky ke zklidnění automobilové dopravy, omezení nákladní dopravy v obytných částech obcí, omezení hluku, odstranění bariér pro hendikepované občany, zajištění dobře fungující veřejné dopravy a přeměně veřejných prostranství na místa příjemná pro pobyt.

Opatření na podporu udržitelných forem dopravy přispívají nejen k čistotě ovzduší přímo ve městě či obci, ale díky omezení emisí z dopravy mají také příznivý vliv na ochranu klimatu. Právě na takové aktivity klade důraz letošní ročník kampaně Evropský týden mobility, jehož motto "Naše město - naše klima!" odkazuje i na blížící se celosvětovou konferenci o klimatu. Konference se uskuteční ve dnech 30. 11. až 12. 12. 2009 v Kodani a má za cíl rozhodnout o budoucnosti mezinárodní smlouvy, která by nahradila stávající dohodu z Kjóta.

V rámci Evropského týdne mobility proběhnou také akce s celostátní působností. V Krásné Lípě budou 17. září vyhlášeny výsledky dalšího ročníku soutěže Cesty městy, zaměřené na zklidňování dopravy. Soutěž každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství. Jedním z partnerů soutěže je také Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM).

Kampaň Evropský týden mobility koordinuje v České republice Ministerstvo životního prostředí, seznam zapojených měst a obcí je k dispozici na stránce www.mzp.cz.

Podrobný program zapojených Zdravých měst naleznete na www.zdravamesta.cz.

Do kampaní ETM a DBA se letos zapojují nebo ji podpoří tito členové NSZM:

Bolatice, Boskovice, Brno, Česká Lípa, Desná, Frýdek-Místek, Hlinsko, Hlučín, Hodonín, Chrudim, Jihlava, Jilemnice, Karlovy Vary, Karviná, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Litoměřice, Moravská Třebová, Orlová, Pelhřimov, Poděbrady, Praha 11 - Letňany, Praha - Dolní Počernice, Prachatice, Prostějov, Přeštice, Příbram, Říčany, Strakonice, Štětí, Tábor, Telč, Třebíč, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Velké Meziříčí, Velký Beranov, Vsetín, kraj Vysočina.

STŘÍPKY Z AKCÍ V RÁMCI EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY 2009 (16.-22.9.)

16. 9.

o Poděbrady: V 17:30 proběhne v Centru volného času "Pentagon" veřejná beseda o vnitroměstských cyklostezkách.

o Štětí: Na Novém náměstí se budou od 14 hodin probíhat znalostní a dovednostní soutěže s dopravní tématikou pro děti ve spolupráci s Policií ČR.

o Velké Meziříčí: Po uzavřené komunikaci Ostrůvek u Mateřského centra budou celý den poníci přepravovat děti v rámci akce s názvem "Vyměňme auta za koně".

o Vsetín: V Masarykově veřejné knihovně proběhne beseda s odborníkem z Centra dopravního výzkumu na téma "Zklidňování dopravy ve městech". Beseda bude doplněna lektorovanou procházkou po místech možného zklidňování dopravy ve Vsetíně.

17. 9.

o Bolatice: Během Dne bez aut budou děti ze ZŠ a MŠ malovat na asfalt, proběhnou koloběžkové a in-line závody, žáci ZŠ budou měřit četnost aut v obci.

o Jilemnice: Den bez aut nabídne mimo jiné ukázky koňského spřežení, zájemci si budou moci také v rámci akce "Jilemnice bez bariér" vyzkoušet, jaké překážky čekají ve městě na vozíčkáře.

o Letovice: Pod heslem "Ve městě bez mého auta" bude uzavřena část Masarykova náměstí, kde se uskuteční závod horských kol.

o Kopřivnice: Proběhne slavnostní otevření nově vybudovaného Dětského dopravního hřiště u Mateřské školy Ignáce Šustaly.

o Ústí nad Labem: V Konferenčním sále Krajského úřadu se uskuteční odborný seminář na téma "Dopravní obslužnost 2009 aneb Po celém Ústeckém kraji bez auta".

18. 9.

o Litoměřice: V dopoledních hodinách se uskuteční Cyklohappening Litoměřic, cyklistický peloton pro žáky základních a studenty středních škol. Akce je spojena se soutěží o nejvtipněji vyzdobenou cyklistickou přilbu.

o Pelhřimov: Zábavné dopoledne v okolí KD Máj nabídne mimo jiné soutěže s dopravní tématikou pro děti. Pro dospělé, kteří ten den nepojedou autem, bude připraven ranní koláček.

o Varnsdorf: Ve 13 hodin se uskuteční "Úřednická jízda aneb i úředníka uvidíte na kole".

19. 9.

o Brno: Na křižovatce ulic Joštova a Česká proběhne od 13:00 do 17:00 "Den CIVITAS", během kterého bude představen projekt na zlepšování kvality služeb městské hromadné dopravy.

o Třebíč: TJ Sokol Třebíč pořádá "Podzimní závody nejen na kolech" pro rodiče s dětmi v Libušině údolí.

20. 9.

o Jihlava: Od 9 do 16 hodin proběhne "Den otevřených dveří Dopravního podniku města Jihlavy", který nabídne zájemcům prohlídku zázemí a vozového parku nebo zdarma jízdy historickými vozidly.

o Přeštice: V odpoledních hodinách se uskuteční cyklistická vyjížďka s představiteli města po místních částech pod názvem "Na kole kolem města".

21. 9.

o Praha 18 - Letňany: Během akce s názvem "Ukáznění řidiči" budou hlídky dětí ve spolupráci s městskými strážníky kontrolovat dodržování dopravních předpisů, zejména povolenou rychlost.

o Uherské Hradiště: Ve vestibulu kina Hvězda proběhne v 15 hodin vernisáž výstavy v rámci třetího ročníku soutěže fotografií a výtvarných prací na téma "Automobil budoucnosti".

22. 9.

o Chrudim: V 17 hodin bude za účasti zástupců města Chrudim a Pardubického kraje slavnostně otevřena cyklostezka Chrudim-Pardubice.

o Hodonín: Na základě výzvy "Dejte autu volno" bude uzavřena pro auta ulice u ZŠ Mírové náměstí, kde budou děti malovat obrázky s dopravní tématikou a kde bude umístěn informační stánek Městské policie o prevenci úrazů pro cyklisty.

o Hlinsko: V rámci "Evropského dne bez aut" bude probíhat na ulici ČSA dopravně-bezpečnostní soutěž ve dvou věkových kategoriích mladých cyklistů za základních škol a víceletých gymnázií.

o Hlučín: Mírové náměstí bude od 7 do 12 hodin uzavřeno pro motorovou dopravu a budou se zde konat soutěže v jízdě zručnosti a dopravních znalostech pro žáky ZŠ. Děti z MŠ budou malovat na chodník před Kulturním domem Hlučín.

o Karlovy Vary: Děti z mateřských škol budou malovat křídami na ulici v části města, která bude uzavřena pro auta.

o Prachatice: Na uzavřené Zahradní ulici proběhne akce s názvem "Vyzdob si svůj vůz", během které budou oceněna nejlépe vyzdobená nemotorová vozidla - kola, koloběžky, tříkolky, kočárky, brusle. Průvod vozidel zakončí celý bohatý program Evropského týdne mobility v Prachaticích.

o Praha - Dolní Počernice: V základní škole v ulici Národních hrdinů 70 se od 9:00 uskuteční akce zaměřená na dopravní výchovu dětí a mládeže, bezpečnost a udržitelné formy dopravy.

o Příbram: Ekocentrum ZELENÁ PUMPA pořádá mimo jiné od 16 hodin "Bezbariérový pochod městem" pro maminky s kočárky a všechny pohybově znevýhodněné skupiny, od 17 hodin pak proběhne cyklojízda Příbramí.

o Prostějov: Představitelé města zahájí v 9:30 "Běh pro hendikepovanou mládež". Po celé dopoledne bude na náměstí T. G. Masaryka infostánek s materiály na podporu pěší a cyklistické dopravy.

o Říčany: Evropský den bez aut na Masarykově náměstí bude zakončen cyklojízdou, která odstartuje v 17 hodin.

o Strakonice: U tribuny stadionu na Sídlišti odstartuje akce pro cyklisty, bruslaře i další zájemce s názvem "Strakonicemi na dopravním prostředku poháněném vlastní silou".

o Tábor: Na Žižkově náměstí budou probíhat jízdy zručnosti na kole a další dopravně bezpečnostní akce pro děti, na Náměstí TGM budou vystavena auta a autobus s pohonem na CNG.

o Uherský Brod: V ulicích Prakšická a Močidla bude probíhat akce "Citron nebo jablko", při níž budou policisté ve spolupráci s dětmi ze základních škol kontrolovat, jak řidiči dodržují dopravní předpisy.

o Kraj Vysočina: Zaměstnanci Krajského úřadu se připojí k akci "Na úřad bez aut" a do práce přijdou pěšky, nebo přijedou na kole či veřejnou dopravou. Největší "sportovní" výkony budou odměněny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí