zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mafie u italských břehů potopila lodi s nebezpečným odpadem

16.09.2009
Odpady
Havárie
Mafie u italských břehů potopila lodi s nebezpečným odpadem

Řím - Italské úřady objevily v Tyrhénském moři vrak lodi se 180 barely toxického odpadu na palubě. Leží 500 metrů pod hladinou, asi třicet kilometrů od břehů Kalábrie. Nedá se vyloučit, že v sudech jsou radioaktivní látky. Plavidlo podle informátora potopila pomocí výbušnin mafie. Italské úřady se obávají, že v oblasti může být přes 30 potopených plavidel s podobně nebezpečným nákladem.

"Mohly by nastat problémy kvůli jedovatým látkám a těžkým kovům..., je to téma pro celé mezinárodní společenství," varoval kalábrijský ředitel agentury pro životní prostředí Silvestro Greco. Je přesvědčen o tom, že italská mafie potopila od 80. let 20. století až 32 lodí s toxickým odpadem. Tehdy totiž začaly v zemi platit přísnější ekologické zákony a nelegální odstraňování nebezpečného odpadu se stalo pro zločinecké organizace výnosným podnikáním.

Vrak se podařilo najít už v sobotu za pomoci bývalého člena kalábrijské mafie Franceska Fontiho. Ten řekl vyšetřovatelům, že se k potápění lodí používaly výbušniny, osobně prý byl přítomen u dalších dvou takových akcí. Fonti tvrdí, že mafie vydělala miliony dolarů tím, že takto ilegálně odstraňovala toxický odpad severoitalských podniků.

Potopená loď podle oficiálních zdrojů možná ukrývá i radioaktivní odpad. Vyšetřovatelé při pátrání využili dálkově řízenou ponorku a nasnímali 110 metrů dlouhé plavidlo v hloubce asi 500 metrů. Televizní záběry ukázaly, že nejméně jeden z desítek barelů poškozeným trupem lodi propadl a leží prázdný na mořském dnu.

"Středozemní moře tvoří asi 0,7 procenta rozlohy světových moří. Pokud je v tak malé oblasti více než 30 lodních vraků s toxickým odpadem, představte si, jak to asi může vypadat v ostatních mořích," upozornil na možné nebezpečí Greco.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
12
9. 2017
12.9.2017 - Seminář, školení
Praha, ČVÚT
INISOFT s.r.o.
12
9. 2017
12.9.2017 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí