zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená úsporám - velké plácnutí do vody a zbytečně vyhozené peníze

18.09.2009
Dotace
Šlendryján
Zelená úsporám - velké plácnutí do vody a zbytečně vyhozené peníze

Na dotačním humbuku vydělaly reklamní agentury s propagací dotačního programu a vydělávají zatím společnosti, které zateplují (některé). Vyčíslí někdo, jak vydělalo životní prostředí ?

Shodou okolností jsem si nechávala letos vyměnit okna. Protože postupuji systémem, že si kupuji to, na co mám, nebo na co si půjčím s minmálním rizikem následných komplikací, zatepluji postupně. Před pěti lety dvě okna a obvodová zeď podkroví, letos čtyři okna. Tím je hotovo do ulice a tam, kde to fouká, vnitroblok počká. Nemíním zateplovat střechu - je to kvalitní klasická sedlová a nemá to zatím smysl, protože se uvažuje o využití k bydlení. U řadového domku z roku 1934 není důvod kromě odfláknutého podkroví zateplovat zdi. Dům má navíc kvalitní sklepy. Protože počítám, počkala jsem si s výměnou oken na leden - špičková eurookna s trojsklem za cenu dvojskla s 30 % slevou. Bez dotace, bez parazitických výpočtů úspor. Jak jsem si nejprve rvala vlasy, že jsem zateplila před vyhlášením dotací, teď si naopak pochvaluju, že jsem to stihla včas před dotačním humbukem, na kterém si vydělaly reklamní agentury s propagací dotačního programu a vydělávají společnosti, které zateplují.

Kdyby se balík miliard z laikovi ne zcela pochopitelného obchodu s emisními povolenkami investoval do razantního zkvalitnění veřejné dopravy včetně infrastruktury nebo jen na údržbu zanedbaných silnic nižších tříd včetně mostů, bylo by to prospěšné všem a rozhodně by to bylo transparentnější, ale asi ne dostatečně prvoplánově ekologické.

To mne samozřejmě napadá jako profesionála v oboru dopravy, ale jistě by se našlo i něco dalšího s příznivým vlivem na životní prostředí a pracovní trh.

I utrácet se musí umět.

Dagmar Braunová

http://www.ceskamedia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí