Za odstranění ekologických škod stát může zaplatit až 115 miliard. Skutečné náklady ale vláda nezná.
Už už to vypadalo, že největší a zároveň asi nejspornější tendr v české historii - zakázka na odstranění starých ekologických škod - se Fischerově vládě vyhne.
Původní termín pro otvírání nabídek na zakázku, která může přijít státní kasu až na 115 miliard, se totiž posunul ze 13. srpna o dva měsíce. Tedy za plánované předčasné volby.
Jenže teď je zřejmé, že zakázku bude muset řešit současný kabinet. A to přesto, že se otvírání obálek možná ještě posune.
"Další prodloužení termínu v řádu týdnů uvítáme. Zvažujeme, že o to požádáme sami," potvrdil Martin Borůvka ze společnosti Marius Pedersen, jedné ze tří firem, jež v tendru pokračují. Ředitel odboru ministerstva financí Tomáš Uvíra sice říká, že se nyní s posunem nepočítá. Ale pro prodloužení termínu mluví i fakt, že se do hry možná vrátí i další tři zájemci, vyřazení v prvním kole. Odvolali se k antimonopolnímu úřadu, který ještě nerozhodl. Do tendru se tak třeba k investiční skupině J&T, která už ve druhém kole svoji firmu má, může zase dostat i PPF.
Úřednické vládě přitom není co závidět, pokud o obrovské zakázce bude skutečně muset rozhodnout. Lobbistické tlaky jsou silné, politici se přou o to, zda tendr je vůbec třeba. Transparency International opakovaně upozorňuje na veliké nebezpečí korupce.
Největší problém je zjistit, kolik odstranění znečištěných spodních vod a půdy u průmyslových firem opravdu stojí. Strop je 115 miliard. To je výše záruk, jež stát původně slíbil dát na sanace privatizovaným dolům, hutím a chemičkám. Ale podle některých odhadů jsou skutečné náklady jen třetinové.
Náměstek ministra financí Ivan Fuksa prohlásil, že pravé náklady na sanace nyní nezná ani stát. Až dají firmy v tendru nabídku, teprve pak ministerstvo ustaví komisi, která prý rychle náklady zjistí. Podle toho posoudí výhodnost nabídek, a zakázku buď schválí, nebo zruší. Ale firmy, jež v tendru pokračují, už měsíce zkoumají jednotlivé lokality. Mají před státem obrovský náskok.
AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz