zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR by v budoucnu mohla vzniknout síť spaloven plastového odpadu

22.09.2009
Odpady
V ČR by v budoucnu mohla vzniknout síť spaloven plastového odpadu
V České republice by v budoucnu mohla vzniknout síť spaloven plastového odpadu. Podle studie přednesené v rámci letošního odpadového semináře v Luhačovicích jde o nejvhodnější energetické využití tohoto druhu odpadu. A to i s ohledem na vysoký obsah škodlivých látek, zejména chlóru, vznikajících při spalování plastů.

Odborníci ve své studii reagují na skutečnost, že spotřeba energie v Evropě dlouhodobě roste. Na základě směrnice Evropské unie se má omezovat ukládání spalitelných odpadů na skládky. Přitom se odhaduje, že v západní Evropě se stále skladuje až 60 procent domovního odpadu, ve střední a východní Evropě je to až 80 procent. V České republice je ročně k dispozice asi 200 000 tun nevyužitých plastových odpadů, které končí na skládkách. Přitom energetické využití těchto paliv je jeden ze způsobů jak odpady ukládaných na skládkách snížit.

Přístupem, který současně snižuje množství odpadů na skládkách i redukci spotřeby fosilních paliv, je energetické využití odpadu - takzvaná waste-to-energy technologie (WTE). K tomuto účelu by v budoucnu mohla v České republice vzniknout síť spaloven. Zahrnovat má stávající spalovny komunálního odpadu v Praze, Brně a Liberci, zařízení určené pro zplyňování uhlí ve Vřesové a malé energetické jednotky konstruované speciálně pro tyto účely.

Hlavní myšlenka WTE technologie je hromadné spalování kvůli jednoduchosti a relativně nízkým investičním nákladům. Nejběžnější spalování na roštu má roční instalovanou kapacitu asi 59 milionů tun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí