zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama: auta v USA budou muset mít spotřebu 6,6 litrů

23.09.2009
Ekologická auta
Obama: auta v USA budou muset mít spotřebu 6,6 litrů

Škodlivé emise se za poslední roky ve Spojených státech snížily o devět procent.

V souvislosti s dnešním klimatologickým summitem v OSN načasoval Bílý dům na minulý týden oznámení o nových přísnějších limitech pro auta jezdící v USA. Obecně prezident Obama slíbil toto opatření už v květnu, nyní jsou známa konkrétní čísla.

Ze současné spotřeby 8.6 l/100 km u osobních aut a 10.2 u lehkých nákladních automobilů budou muset výrobci aut v USA od roku 2016 v rámci celé své "flotily" splňovat průměrnou spotřebu 6.6 l/100 km.

"Snižujeme tím spotřebu a zároveň omezujeme znečištění skleníkovými plyny," uvedl prezident Obama. Lester R. Brown, prezident ekologického sdružení Earth Policy Institute k tomu v nedělním Washington Post napsal, že Spojené státy "vstoupily do nové doby, kdy končí století nárůstu karbonových emisí".

Podle Browna se za poslední roky v Americe emise snížily o devět procent, a přestože Brown připouští, že částečně to bylo způsobeno recesí a vyššími cenami pohonných hmot, za hlavní důvod poklesu označuje vetší využívání čistých energetických zdrojů.

V minulém roce vzniklo v USA přes 100 nových větrných farem, čímž celková produkce větrné energie stoupla na zhruba na 34 000 megawattů. Text dále upozorňuje, že každým rokem se v USA v průměru o 40 procent zvyšuje využití solárních panelů. Co ovšem Brown neuvádí, je jiné číslo, podle něhož i přes rychlou výstavbu větrných elektráren pokryje takto získaná energie jen něco málo přes jedno procento úhrnné spotřeby.

Shodou okolností ve stejný den v New York Times, vyšel článek o tom, jak Američané plýtvají energií při využívání spotřební elektroniky. V průměrné americké domácnosti je dnes 25 takových spotřebičů. Mnohé z nich jsou stále zapnuty, jiné v režimu stand by, který rovněž potřebuje elektřinu.

"Vstoupili jsme do nové doby, kde je v zásadě všechno nepřetržitě zapnuto," říká Alan Meier, vědec z Lawrence Berkeley National Laboratory.

Domácí elektronika není na rozdíl od větších spotřebičů podrobena žádným limitům energetické úspornosti.

AUTOR: Daniel Anýž
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
od našeho Zpravodaje z Washingtonu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí