zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žíšov na Táborsku se po 15 letech zbavil ekologické zátěže

23.09.2009
Sanace, staré zátěže
Žíšov na Táborsku se po 15 letech zbavil ekologické zátěže

Jedů a dalších nebezpečných látek se po 15 letech zbavil Žíšov na Táborsku. Zdejší nelegální skládku se podařilo konečně po mnoha předchozích neúspěšných krocích zlikvidovat.

Obci od jedů pomohla soukromá firma, která skládku sudů s nebezpečnými látkami zlikvidovala na své náklady. "Původní německý majitel, který kdysi skládku založil, zmizel a bohužel jsme se tu celá ta léta potýkali s problémem, co s tím," uvedl starosta Dušan Hudlík (nezávislý).

"Pro obec je to skutečně výhra, protože původní a jediný jednatel firmy, který ten nepořádek do obce navezl, zmizel. Slehla se po něm zem a nenašel ho ani Interpol," uvedl Jiří Rypáček z České inspekce životního prostředí, která se problematikou celá léta zabývala.

Soukromá firma, jež nyní Žíšov zbavila ekologické zátěže za mnoho milionů korun, chce prý na pozemku dál podnikat. Blíže ale své záměry zatím nespecifikovala.

"Opravdu jsme si oddychli, protože látky, jako jsou polyetherpolyoly či isokyanátofenyly, ohrožovaly spodní vodu i životy našich obyvatel. Věříme, že s ničím podobným se již nikdy nebudeme muset potýkat," dodal starosta Hudlík.

Na jihu Čech ale nejde o jedinou podobnou záležitost. Obdobný problém nyní řeší ve Lhenicích na Prachaticku, kde je skládka jedovatého odpadu, ke které se nikdo nehlásí.

Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí