zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSOP a Hnutí DUHA chtějí zákon o snižování emisí skleníkových plynů

24.09.2009
Ovzduší
ČSOP a Hnutí DUHA chtějí zákon o snižování emisí skleníkových plynů

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) dnes podpořil záměr prosadit zákon, který má pomoci zavést v České republice moderní zelená řešení a stanovit rozvrh postupného snižování emisí skleníkových plynů. ČSOP [1] i Hnutí DUHA se shodly, že takový zákon bude výrazem odpovědnosti České republiky za podíl na globálních změnách podnebí a jejich dopadech zejména na živou přírodu či obyvatele rozvojových zemí.

Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého [2]. Přitom možnosti moderních, zelených řešení jsou enormní. Šedesátiprocentní vylepšení energetické efektivnosti českých domů je ekvivalentem bezmála šestinásobku energie, kterou by dodávalo rozšíření uhelných dolů na Mostecku.

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Návrh legislativy je připravován ve spolupráci s právními experty EPS [3].

Zákon u nás už nyní podporuje Václav Havel a další osobnosti, například hudebník Jan Budař, herečka Simona Stašová, spisovatel Ivan Klíma, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček nebo docent Pavel Nováček, šéf katedry rozvojových studií na Univerzitě Palackého a na čtyři desítky nevládních organizací. Strana zelených a ČSSD zařadily požadavek do svých volebních programů. Ze zahraničí podporu Velké výzvě vyslovil i Thom Yorke, frontman skupiny Radiohead [4].

Libor Ambrozek, předseda ČSOP, říká:

Český svaz ochránců přírody považuje klimatickou změnu za hrozbu pro zachování biodiverzity - globálně i u nás. Řada druhů je ohrožena mizením stanovišť či změnami v ekosystémech. Během třiceti let své existence jsme ale nejen chránili přírodu, ale také vždy podporovali opatření vedoucí k snížení spotřeby energie. Velká výzva je bezesporu krok správným směrem!“

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Česká republika patří mezi největší znečišťovatele. Moderní, zelené technologie jsou ale schopné naši závislost na fosilních palivech, hlavní příčině znečištění, snížit. Je tedy na čase přijmout zákon, který umožní masové zavedení efektivních technologií, zároveň podpoří inovace, posílí ekonomiku a sníží účty rodinám.“

Kontakt:

Yvonna Gaillyová, Ústřední výkonná rada ČSOP, telefon 777 323 792, email yvonna.gailly@veronica.cz

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí