zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ sedí na 130 miliardách. Kdo o ně má zájem?

25.09.2009
Energie
ČEZ sedí na 130 miliardách. Kdo o ně má zájem?

Superdividenda ČEZ: možná chiméra, možná pomoc pro státní kasu

Fokus

Začíná bitva o desítky miliard: Část politiků chce, aby kolos poslal svým akcionářům, tedy hlavně státu, víc ze svých zisků

Na politické scéně se rozjíždí bitva o miliardy. Mezi šéfy vlivných partají sílí přesvědčení, že je třeba víc podojit energetický gigant ČEZ. Ten odvádí do státního rozpočtu na dividendách desítky miliard korun ročně. Část politiků volá po tom, aby se jeho příspěvek do státní kasy zvýšil.

Sociální demokraté si na tomto požadavku stavějí předvolební kampaň. "Podíl z letošního zisku, který půjde na dividendu, by se měl zvýšit. Díky tomu by stát měl v příštím roce vyplatit 13. důchod a podporu rodinám s dětmi," říká hlavní ekonomický stratég ČSSD Jan Mládek.

I Ondřej Liška, šéf Strany zelených, doporučuje, aby ČEZ v roce 2010 vyplatil "superdividendu". Na rozdíl od ČSSD ji ale zelení chtějí využít na investice do výzkumu, vzdělávání a ekologie. "Stát by měl vyšší dividendu čerpat z ČEZ trvale, nejen v příštím roce," říká navíc Liška. "Superdividenda je ku prospěchu věci," přidává se šéf lidovců Cyril Svoboda. Podobně mluví komunisté. Podle šéfa strany Vojtěcha Filipa by se na dividendu v příštím roce měl rozdělit celý letošní zisk ČEZ, což bude zřejmě víc než padesát miliard korun. "Stát by tak mohl do rozpočtu získat oproti letošním devatenácti až třicet miliard," řekl HN Filip.

S důslednějším ždímáním ČEZ ale nesouhlasí ODS. "Superdividenda by znamenala hlavně dárek pro soukromé akcionáře ČEZ. A proč ti by měli těžit z toho, že má stát zrovna teď rozpočtové problémy?" říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek, dlouholetý člen dozorčí rady ČEZ.

"Firmě bychom odvedli zdroje na investice. A ČEZ má být přece kotvou české energetické bezpečnosti a tahounem ekologizace!" dodává Kocourek. Také exministr financí a lídr TOP 09 Miroslav Kalousek říká: "Jsem proti superdividendě, státní deficit by stejně neřešila."

Janota: Je to jen populismus

To, že by superdividenda neřešila zadlužení státu, je také hlavním důvodem, proč ji za "zbytečnost" a "populistické gesto" označuje i současný šéf státní kasy Eduard Janota.

Vyšší dividenda ze státní firmy je podle platné evropské rozpočtové metodiky mimořádným příjmem, proto ji nelze započíst do celkového balíku státních příjmů, z nichž počítá rozpočtový deficit. "Superdividenda nezlepší situaci státu z pohledu maastrichtských kritérií. Kryla by sice nějaké výdaje, jenomže: z čeho budete platit v budoucnu penzijní reformu, z čeho likvidaci starých ekologických škod, když peníze utratíte na jiné věci?" ptá se Janota, podle něhož není superdividenda víc než "účetní trik".

Akcionáři ČEZ v roce 2007 odhlasovali, že firma má na dividendu rozdělovat každý rok 50 - 60 procent zisku. Příděl do státní kasy roste díky tomu, že se zvyšuje zisk ČEZ. Letos firma poslala akcionářům 57 procent zisku, tedy přes 26 miliard korun. I tak si mohla poslat 20 miliard do rezerv.

Za poslední roky se v ČEZ nahromadilo na účtu nerozděleného zisku a v kapitálových fondech téměř 130 miliard. Objevují se dokonce i hlasy, že by firma měla dát státu část z tohoto balíku. Doporučuje to část ekonomů - například Michal Šnobr, analytik J&T Banky, či exministr financí, dnes hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Oba soudí, že firma by unesla "super-superdividendu", v níž by rozpustila část starých zisků.

Mimořádné dividendy vyplácejí i soukromé firmy. Například Telefónica O2 začala v dividendách rozdělovat dříve nahromaděné zisky poté, co ji privatizoval španělský vlastník. Česká spořitelna zase letos poprvé rozdělila na dividendy celý loňský zisk, aby pomohla mateřské Erste, zasažené krizí.

Nevysajme ČEZ úplně

Ekonomové i politici oslovení HN upozorňují, že vyšší dividenda zkomplikuje další investice ČEZ. "Firma by se měla rozvíjet, není možné podvázat její investiční schopnosti," říká analytik Atlantik FT Petr Novák. Většina zastánců superdividendy - až na jedinou výjimku, šéfa zelených Lišku - zdůrazňuje, že superdividenda má být mimořádným, jednorázovým opatřením.

Sám ČEZ dopady superdividendy příliš komentovat nechce. "U dividend je pánem akcionář, management má za úkol rozvoj společnosti, dáváme akcionářům jen názor," říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Otevřenější jsou manažeři jen pod podmínkou anonymity. "Jednorázově bychom superdividendu ustáli, ale pokud by se z ní stalo pravidlo, byl by to vážný problém. Všechny prostředky bychom projedli, což by vedlo k zásadnímu omezení investic do české ekonomiky," prohlásil pro HN jeden z členů představenstva.


Eduard Janota, ministr financí:

"Superdividenda z ČEZ jako mimořádný příjem nesníží státní deficit. Považuji to za populismus. Nemyslím, že její schválení je reálné."


Pavel Mertlík, ekonom Raiffeisenbank:

"Superdividendu z ČEZ doporučuji. Technicky není problém svolat mimořádnou valnou hromadu a odhlasovat třeba
i vyšší výplatu z loňského zisku. Snížilo by to státní deficit."


Miroslav Kalousek, top 09:

"Superdividenda ČEZ by rozpočtovou situaci neřešila. Těžili by z ní jen soukromí akcionáři ČEZ. A nevšiml jsem si ani, že by se o tom vedla nějaká vážná politická debata."

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí