zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem o výsadby trvá, Strom života podpořil třetinu žádajících

30.09.2009
Příroda
Zájem o výsadby trvá, Strom života podpořil třetinu žádajících

S příchodem babího léta uděluje již tradičně program Strom života Nadace Partnerství granty na výsadby stromů. V letošním roce podpořil 26 žádajících částkou 350 tisíc korun. Generálním partnerem programu Strom života je společnost Skanska, která na jeho činnost v roce 2009 věnovala 5 miliónů korun.

O grant se ucházelo celkem 86 obcí, občanských sdružení, škol či farností. Podzimní grantové kolo potvrdilo, že zájem o výsadby je i letos velký - celková žádaná částka přesáhla 1,5 milionu korun. Grantová komise vybrala 26 nejkvalitnějších žádostí, každou z nich podpořila částkou do výše 20 tisíc korun, určených především na nákup dřevin, případně kůlů a dalšího potřebného materiálu. Nejvíce výsadeb se uskuteční v Jihomoravském a Středočeském kraji a v kraji Vysočina, kde je také o tyto granty pravidelně největší zájem. Jedním z častějších důvodů neúspěchu žádostí bývá volba nevhodných druhů dřevin. Program Strom života klade důraz na výsadby stanovištně původních druhů. Více o tomto tématu se můžete dočíst v příloze tiskové zprávy.

Program Strom života pomáhá od svého vzniku obnovovat barokní ráz krajiny České republiky, protkané cestami a alejemi a rozčleněné remízky či loukami. Přispívá také ke zlepšování života ve městech i menších obcích. Nedílnou součástí je od počátku jeho existence důraz na zapojení dobrovolníků - lidí, kteří jsou v kontaktu s místem, kde se má výsadba uskutečnit. "Největší radost máme z akcí, ve kterých se snoubí odbornost a nadšení. Základem je vysadit správné druhy na správné místo, mnoho grantů však nabízí přidanou hodnotu přesahující odborné zvládnutí výsadby a následné péče," uvádí vedoucí programu Strom života Mirka Drobíková. "Lidé pak sází stromy opatřené jménem toho, kdo strom vysadil, sází se s dětmi, rodiči i prarodiči, výsadbu doplní společný táborák a amatérské divadlo, nebo akce probíhá za pomoci místních umělců či podnikatelů," dodává Mirka Drobílková.

"Právě v podzimním období ožívá díky programu Strom života řada míst po celé republice. Naši společnost velmi těší, že se letos k celkovému počtu tří set dosud podpořených přidá další dvacítka zajímavých a kvalitních výsadeb, které nejen zlepší životní prostředí, ale také spojí lidi, kteří se do nich zapojili," shrnuje Magdalena Dobišová ze společnosti Skanska. Během podzimních měsíců proběhnou výsadby stromořadí v obcích i krajině. Na několika místech olemuje nová alej cestu k místní dominantě - hradu, kostelu či křížku. Vznikne několik sadů krajových odrůd, remízek jako útočiště pro místní faunu, jinde dojde k obnově obecního parku. Přehled všech podpořených projektů najdete na http://www.nadacepartnerstvi.cz/p-25736&exp=male141

Více informací ráda poskytne:
Hana Zuchnická,
Nadace Partnerství, Strom života
tel.: 515 903 131,
e-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí