zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oerlikon představí nový fotovoltaický článek

30.09.2009
Solární energie
Oerlikon představí nový fotovoltaický článek

Na letošní evropské konferenci o fotovoltaické solární energii, která se koná v německém Hamburgu, představí společnost Oerlikon Systems nové solární fotovoltaické krystaly. SOLARIS je technologie nanášení jednovrstvého povlaku založená na podobném principu jako povlakování DVD a Blu-ray disků. Tento systém lze snadno přizpůsobit pro nanotechnologie a energetické aplikace, které jsou vysoce náročné na čistotu. Díky kombinaci nízké spotřeby, malé velikosti a rychlého uvedení do provozu je toto řešení ideální pro použití při výrobě fotovoltaických článků.

Výrobní náklady při výrobě solární energie nezávisí jenom na účinnosti fotovoltaických článků, ale také na produktivitě výrobních procesů, používaných pro výrobu solárních buněk. Systémová architektura platformy SOLARIS umožňuje klientům rychle nasadit čistší, levnější a spolehlivější výrobní procesy, které nabízí vyšší výkon než běžné platformy pro dávkové zpracování. V kombinaci s faktem, že toto řešení nabízí větší rychlost výroby (až 1200 článků za hodinu) a umožňuje pracovat s jedním substrátem, který lze aplikovat na celou řadu různých materiálů, lze dosáhnout podstatně vyšší kvality a účinnosti solárních článků a snížit tak celkové výrobní náklady.

Například krystalické solární články musí mít antireflexní vrstvu na čelní stěně a kontaktní (vodivou) vrstvu na zadní stěně. V současné době jsou zadní stěny solárních panelů povlakovány technologií PECVD a vlastní kontakty jsou natisknuty přímo na panel. Problém je, že technologie musí být udržována v dokonalé čistotě a je poměrně velká, což stojí další peníze navíc, které solární energii zdražují. Technologie SOLARIS využívá čistý polykrystalický diamant (PVD) a nevyžaduje používání skleníkových plynů a dalších zařízení.

Živá ukázka nového povlakovacího systému SOLARIS bude představena na stánku B6/26. Tento systém se těší stále rostoucí popularitě ve fotovoltaickém průmyslu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí