zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proč a jak třídit domácí odpad

30.09.2009
Odpady
Recyklace
Proč a jak třídit domácí odpad

Každý z nás za rok vyprodukuje 150 - 200 kg směsného odpadu. Aby bylo možné tento odpad dál zpracovávat, tedy recyklovat, je nutné jej třídit už doma. Recyklací chráníme životní prostředí. Ví o tom každé dítko školou povinné, neboť se o tom učí od první třídy. Zaplašme tedy nedůvěru v další zpracování, argumenty o nedostatku místa či obyčejnou nechuť a dejme malým "třídičům" šanci. Třídit odpad děti baví. A navíc se může stát jejich první domácí povinností.

Víte však co do tříděného odpadu patří a co ne?

Do barevných nádob patří papír, sklo, plasty či nápojové kartony. Při třídění vám mohou pomoci i speciální recyklační značky, jejichž přehled je na sběrných nádobách. Nebo se zeptejte svých dětí. Uvidíte, jaký mají přehled! Také vám pomůže internet.

Do modrých kontejnerů na starý papír proto patří:

Noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, karón, papírové obaly.

Nepatří sem: mokrý nebo mastný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky nebo hygienické potřeby. Také sem nepatří papírové utěrky, použité ubrousky či roličky od toaletního papíru. Toto vše musíte dát do směsného odpadu, tedy obyčejné popelnice.

Do zelených kontejnerů na sklo patří:

Láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy, tabulové sklo.

Nepatří sem: keramika, porcelán, autoskla, drátěná skla či zrcadla.

Do žlutých kontejnerů na plasty patří:

PET láhve od nápojů, které by měly být redukovány (tedy sešlápnuty nebo srolovány pomocí pákového strojku), kelímky, sáčky, folie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén.

Nepatří sem: novodur (trubky), obaly od nebezpečných látek (barvy, oleje, chemikálie, apod.), linoleum, guma či pneumatiky

Do tmavých kontejnerů označených oranžovou nálepkou patří nápojové kartony. Tam, kde zatím nebyly umístěny, musíte kartony dávat do směsného odpadu.

Tyto formy třídění i jejich odnos zvládnou jistě i malé děti samostatně. Ale jsou i další druhy odpadu, které lze třídit. K tomuto účelu slouží sběrné dvory, sběrné suroviny pojízdné sběrny. Tam už budeme muset dětem pomoci nebo se na tento odpad zaměřit sami.

Sběrné dvory

Sběrné dvory jsou místa, kam lze odvézt odpad, který se nevejde do běžných kontejnerů. V každém případě je vhodné zjistit, co váš spádový sběrný dvůr přijímá. Každý sběrný dvůr má totiž svou spádovou oblast, provozní dobu i vymezené druhy sbíraných odpadů. Informace o tom vašem vám sdělí na obecním či městském úřadě. Při odvozu budete potřebovat občanský průkaz, aby bylo zřejmé, že svým trvalým bydlištěm patříte do spádové oblasti sběrného místa. V obcích někdy vyžadují i doklad o zaplacení odvozu směsného odpadu.

Zde si také můžete objednat velkoobjemový kontejner, třeba pro potřeby vyklízení bytu, domu apod.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí