zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Biřičce mizí voda

11.10.2009
Voda
V Biřičce mizí voda

Nový Hradec Králové - Novohradecký rybník Biřička čeká léčebná kůra. Nejprve se podél břehů objevily cedule zakazující rybolov a od září postupně klesá hladina. Na letošní podzim je naplánováno odbahnění dna a obnova břehů a hráze...

Tím se zlepší průtok vody, ale navíc by v rybníku měly vzniknout podmínky pro rozšířený chov ryb. Opravovat se bude rovněž brod pod hrází a lapač splavenin. Na veškeré práce chce město získat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie.

Biřička má zajímavou historii. Jeho vznik souvisí s rozvoje rybářské živnosti ve středověku. V 15.-17. století města i kláštery zakládaly rybníky kde se dalo.

V novohradeckých lesích se nejprve začaly stavět rybníky Jáma, Plachta a Datlík (1496), o století později přibyl Cikán a právě Biřička, dříve také Bejštský rybník.

Na počátku 19. století v souvislosti se stavbou pevnosti celá řada rybníků zanikla. Vodní lokality byly nejprve přeměněny na ornou půdu a později zalesněny.

Ve třicátých letech minulého století se novohradecká obec rozhodla obnovit rybník z něhož zbyla pouze hráz. Kolaudace proběhla na počátku roku 1939.

V šedesátých a sedmdesátých letech byla Biřička oblíbeným koupalištěm. V posledních letech však rozlehlou travnato-písčitou pláž, z níž je do písníku mírný vstup, láká méně návštěvníků. Jedním z důvodů je i nižší kvalita vody.

Ale to se brzy změní. Zatím můžeme pozorovat jak v Biřičce ubývá vody...

www.hka.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí