zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeští vědci chtějí pochopit život ve vodních nádržích

07.10.2009
Voda
Jihočeští vědci chtějí pochopit život ve vodních nádržích

Správně pochopit vodní nádrže a hlavně život v nich, to je cíl Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky. Vědcům teď slouží nová vlajková loď jejich flotily pojmenovaná Thor Heyerdahl.

Finanční podporu ve výši 290 tisíc euro poskytly Norské fondy - podíl Akademie Věd bude činit 30 procent.

Vědci pod vedením Jana Kubečky získali v létě už řadu vzorků a zatím jsou s novou lodí více než spokojeni. S vyhodnocováním letošních výsledků pomáhají Čechům navíc i jejich kolegové z norského Námořního výzkumného institutu v Bergenu.

"Kombinujeme některé z našich ekologických modelů. Modely, jak chtějí místní lidé a správci jezera hospodařit. Umíme vymodelovat různé strategie využití a jejich důsledků. Například kdyby chtěli zvýšit stav candátů, nebo jiných druhů, modelujeme, jaké by to mělo dopady na ekosystém," prozradila Dorothy Dankel.

Thor Heyerdal je zatím posledním velkým projektem Biologického centra. Už teď se ale pracuje na dalším velkém projektu. Pokud se podaří získat finanční prostředky z operačního programu, vyroste v Českých Budějovicích Biotechnologický ústav aplikované ekologie.

"Ústav by měl řešit řadu otázek, jednou z nich je například řízení kvality vod a půdy v zemědělství a řízení kvality zemědělských produktů. Ale také řadu dalších, jak teoreticky, tak velice důležitých prakticky," doplnil ředitel Biologického centra František Sehnal.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí