zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kanadská policie zatkla ekology, kteří obsadili ropné pole

07.10.2009
Obecné
Kanadská policie zatkla ekology, kteří obsadili ropné pole

Aktivisté se posadily na pásy, které ropné písky přemisťují.Kanadská policie v neděli zasáhla proti blokádě ropného zařízení společnosti Shell v provincii Alberta a zadržela 16 ekologických aktivistů, kteří ho obsadili. Byl to už třetí závod v oblasti kanadských ropných písků, který členové organizace Greenpeace v posledních týdnech okupovali.

Podle Greenpeace do zařízení proniklo 19 aktivistů, aby protestovali proti "klimatickým zločinům ropných písků". Usadili se v rozestavěné části, kde se vytěžená živice zpracovávají na surovou ropu.

Zatčení svých členů potvrdila sama organizace. Hrozí jim prý obvinění z nezákonného vniknutí na cizí pozemek a úmyslné poškození cizí věci.

Aktivistům hrozí obvinění z poškozování cizí věci.Shell ujistil, že činnost ostatních částí zařízení nebyla dotčena. Aby zamezila dalším podobným incidentům, hodlá prý zpřísnit zabezpečení svých objektů.

Ropné nebo také živičné písky jsou tmavá těžká hmota, která obsahuje hodně živice, z níž lze získávat ropu.

Jejich naleziště, která se vedle kanadské Alberty nacházejí také ve Venezuele, obsahují asi dvakrát více ropy než klasická ropná pole. Kvůli vysoké energetické náročnosti je ale jejich těžba trnem v oku ekologických organizací. Ty tvrdí, že se těžbou zvyšují emise skleníkových plynů, poškozují lesy, voda a ovzduší.

Foto: Reuters

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí