zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zhodnocení odpadu nápojových kartónových obalů

16.10.2009
Recyklace
Zhodnocení odpadu nápojových kartónových obalů

Kartónové nápojové obaly jsou typickými jednorázovými obaly, a proto vyprázdněné končí obvykle v komunálním odpadu, nebo se různými postupy zhodnocují, a to nejen vzhledem k vysokému obsahu (až 75 %) kvalitní buničiny.

Podmínkou recyklingu je však separovaný sběr, který musí být efektivní a rovněž i celý technologický proces musí být maximálně účinný. Lze využít např. technologii pomocí rotačního zařízení Fiberflow nebo i klasických linek vybavených vhodnými separátory, které s vysokou ekonomikou dokonale oddělí jednotlivé složky obalů. Rozvolnění odpadu ve vířivých rozvlákňovačích s přídavkem NaOH a při ohřevu vody na 25 až 50 °C umožňuje zkrácení procesu a snížení energetické náročnosti, není však podmínkou. Následuje separace PE a Al od buničiny, kterou je možno využít pro výrobu řady různých papírů. V případě aplikace termodispergace nebo i zesvětlení (za předpokladu zpracování pouze bělených kartonů) je pak možno získat buničinu vhodnou i do nejnáročnějších papírů.

Oddělené částice PE a hliníkové folie se obvykle spalují přímo v závodě (např. s ostatními papírenskými odpady) k získání páry nebo el. energie, využívaných v technologickém procesu. Komerčně zajímavá (vzhledem k vysoké energetické náročnosti výroby Al z bauxitu) je však pyrolytická recyklace hliníku z vytříděné směsi (při řízeném ohřevu na teplotu dostačující ke zplynění PE), zatímco recykling PE je z ekonomického hlediska méně atraktivní.

Protože nápojové obaly jsou také značným energetickým zdrojem (výhřevnost tohoto odpadu je stejná jako uhelných briket) a jsou z převážné části vyrobené z obnovitelných surovin, mohou se také využít i jako kvalitní náhrada fosilních paliv např. v cementářských pecích, kde navíc vzniklý oxid hlinitý je základní součástí cementu.

Nápojové obaly lze rovněž zhodnotit i bez separace jednotlivých materiálů jejich drcením na menší částice a následným lisováním za vyšších teplot (cca 170 °C) a tlaků, při využití pojivého efektu obsaženého PE (cca 20 %) na deskový materiál např. pod obchodním názvem Tectan. Ten (za tepla dále tvarovatelný) slouží k výrobě řady výrobků spotřebního charakteru (např. kufříků, psacích podložek, kazet, sedacích částí a opěrek židlí, nádob na odpadky, desek stolů školního nábytku), ale je také využitelný ve stavebnictví.

Od r. 2008 je možná recyklace lepenkových nápojových obalů novým postupem - plasmovou technikou. Byla zavedena zatím v pilotním závodě v Brazílii a při ní se nejprve klasickým rozvlákňováním separuje vláknina od Al a plastové fólie a ty se pomocí plasmy oddělí, aniž by se spálily - a to při 99% výtěžnosti.

AUTOR: Ing. Miloslav Vítek

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí