zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pečky shánějí 12 milionů korun na likvidaci ekologické zátěže

13.10.2009
Sanace, staré zátěže
Pečky shánějí 12 milionů korun na likvidaci ekologické zátěže

Pečky shánějí 12 milionů korun na likvidaci staré ekologické zátěže, která znečistila spodní vody v areálu zaniklého státního podniku ZPA Čakovice. Areál se přeměnil ve stavební pozemky. V silách jejich soukromého majitele ale není problém vyřešit. Město mu chce proto pomoci a požádalo na to o dotaci Státní fond životního prostředí a Středočeský kraj, řekl ČTK starosta Milan Urban.

"Je to stará ekologická zátěž ze 70. a 80. let," dodal. V podniku se tehdy montovaly servopohony, jejichž části se galvanicky upravovaly nebezpečným kadmiem. Nyní se tento způsob už nepoužívá. Poslední rozbory ukázaly, že jed z galvanických lázní zamořil nejen okolní zeminu, ale i spodní vody. V nich se objevil například zdraví škodlivý perchloretylen. Stavební úřad proto zakázal vodu z vrtaných studní ve zmíněné lokalitě užívat. Kromě ochrany obyvatel tak chce zabránit i dalšímu šíření kontaminované vody.

Úředníci současně pozastavili vyřizování stavebních povolení na budování dalších studní v dané části města. Podle starosty to ale stavbám rodinných domů nebrání. V místě je městský vodovod, který má zdroj vody mimo znečištěné území.

"Město není viníkem znečištění, ale když se do toho nevloží, tak likvidace zátěže je v nedohlednu," dodal starosta. V zájmu ochrany zdraví obyvatel se proto podle něj rozhodlo pomoci majiteli pozemků, který také za znečištění vinu nenese. Pokud Pečky dotace získají, zahájí likvidaci ekologické zátěže na jaře příštího roku. Kromě odtěžení znečištěné zeminy se bude muset téměř dva roky čerpat a čistit kontaminovaná spodní voda.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí