zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představí ministerstvo moderní energetickou koncepci či cestu o století zpět?

14.10.2009
Energie
Představí ministerstvo moderní energetickou koncepci či cestu o století zpět?

Návrh nové energetické koncepce státu dnes představí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku i sdružení Calla očekávají, že hlavním motivem koncepce bude snižování emisí a vyšší energetická efektivita. Ne přežité vize plánovačů z minulého století.

Moderní energetika by měla splňovat několik základních předpokladů: nízké emise škodlivin, nezávislost na dovozu energetických surovin, možnost konkurenceschopné výroby podniků a nízké účty za energie pro rodiny.

Nová koncepce proto musí už pro nejbližší období počítat s razantním omezením emisí. Podle vědeckých doporučení musejí velcí znečišťovatelé jako Česká republika omezit emise minimálně o 80 % do roku 2050. [1]

Možností, ze kterých může ministerstvo i vláda vybírat, je mnoho. Patří mezi ně i tyto:
o Se současnými technologiemi, hlavně zateplováním budov, lze snížit energetickou náročnost českých domů - a tedy exhalace oxidu uhličitého i účty za vytápění - asi o 60 %. Hovoříme o bezmála šestinásobku energie, kterou by dodávalo rozšíření kontroverzních uhelných dolů na Mostecku.
o Zelené zdroje energie pro výrobu tepla jako jsou solární kolektory, kotle na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla mohou každoročně zajistit přibližně 170 miliónů gigajoulů.
o Pokud sečteme možnosti snižování energetické náročnosti v domech (oněch 60 %, tedy 175 milionů gigajoulů) a zelených, obnovitelných zdrojů tepla (asi 171 milionů gigajoulů), lze kompletně nahradit současnou spotřebu tepla. Pokud využijeme příležitosti, které máme, k vytápění nepotřebujeme vůbec žádný dovážený plyn ani špinavé uhlí.
o Už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 %. Číslo odpovídá dvěma atomovým elektrárnám v Dukovanech.
o Česká republika může z obnovitelných zdrojů energie získávat cca 50 TWh elektřiny v roce 2050. [2]

Ekologické organizace žádají, aby:
o byla nová energetická koncepce ve shodě s Politikou ochrany klimatu, strategickým materiálem, který na jaře představilo Ministerstvo životního prostředí.
o koncepce řešila především klíčový problém jaderného odvětví - likvidaci radioaktivního odpadu. Stavět nové nukleární zdroje bez znalosti konkrétního postupu nakládání s vyhořelým palivem považují všechny tři organizace za krajně nezodpovědné.
o Česko bylo energeticky bezpečné. Klíčovou otázkou je proto hrozba rostoucí závislosti na Rusku. Jde zejména o dovoz zemního plynu pro teplárenství, v oblasti elektroenergetiky pak dodávky jaderného paliva či dokonce celých technologií pro nové atomové elektrárny.

Návrh energetické koncepce projde v příštích měsících veřejným posouzením dopadů na životní prostředí. Ekologické organizace jsou připraveny materiál podrobně komentovat a navrhovat jeho úpravy.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Česká republika potřebuje energetickou koncepci pro jednadvacáté století. Leitmotivem nové koncepce by měla být vyšší energetická efektivita, úspory a rozvoj čistých lokálních zdrojů energie. Zabijeme tím několik much jednou ranou: na rozdíl od jaderných či uhelných mastodontů vylepšíme konkurenceschopnost domácího průmyslu, přineseme desetitisíce nových pracovních míst, snížíme účty rodinám, omezíme závislost na ruském plynu a ropě a srazíme český příspěvek ke globálnímu oteplování."

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
"Dokument musí zohledňovat krátkodobé i dlouhodobé cíle a závazky, které máme v oblasti ochrany klimatu v rámci EU. V opačném případě by měla kalkulovat i s postihy, které nám za jejich neplnění hrozí."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Naše energetika potřebuje hlubokou transformaci, aby byla moderní, čistá a bezpečná. Obávám se však, že plánovači ministerstva průmyslu ve vleku ČEZu nás budou chtít poslat zpátky do století minulého - k uhelným velkolomům, dýmajícím komínům, chemické těžbě uranu a dalším reaktorům rozesetých po zemi české."

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, e-mail: martin.sedlak@hnutiduha.cz
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, e-mail jiri.jerabek@ecn.cz
Edvard Sequens, sdružení Calla, telefon 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí