zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I PŘES NEPŘÍZEŇ POČASÍ MUSÍ DO TERÉNU

16.10.2009
Ekologické vzdělání a výchova
I PŘES NEPŘÍZEŇ POČASÍ MUSÍ DO TERÉNU

Bystřice nad Pernštejnem - Středoškoláci z celé Vysočiny právě zápolí nejen s náročnými úkoly, testy, poznávačkami a měřeními, ale zároveň s počasím. V Bystřici právě probíhá krajské kolo Ekologické olympiády a letos je ústředním tématem voda v krajině.

Ve středu probíhala poznávačka vodních bezobratlých a rostlin pobřeží a vod. Studenti skládali do správného pořadí fotky řeky Svratky, na slepé mapě vyznačovali hlavní české řeky, vypočítávali sklony svahů a zakreslovali povodí řeky Bystřice, prošli i hydrologickým testem. Soutěž zahájila radní pro oblast školství Marie Kružíková.

Dnes na žáky čeká nejnáročnější praktický úkol. Byly jim rozlosovány jednotlivé úseky řeky Bystřice, tam budou celý den měřit, odebírat vzorky, hodnotit dopad krajiny na řeku a naopak. "Dohromady tak zjistíme charakter řeky od pramene až po soutok se Svratkou, což je nějakých 23 km", přiblížil nejnáročnější úkol vedoucí soutěže Martin Kříž z Chaloupek.

V komisi, která bude hodnotit počínání jednotlivých skupin, zasedne vedle sebe krajský radní pro životní prostředí, vodohospodář Povodí Moravy, geograf z Masarykovy univerzity i lektoři z Chaloupek. Na akci navíc spolupracuje místní střední zemědělská škola a Lesy ČR prostřednictvím lesní správy Nové Město na Moravě. Akci pořádá Český svaz ochránců přírody Kněžice.

"Po prvním dni vede družstvo gymnázia Pelhřimov, dnešek bude ale bodově rovnocenný včerejší teorii, pořadí se bude jistě měnit", popsal situaci uprostřed soutěže Kříž.

Více informací poskytne:

Martin Kříž, 775 740 221, martin.kriz@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí