zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školáci připravují oslavy Světového dne ochrany klimatu

19.10.2009
Ekologické vzdělání a výchova
Klimatické změny
Školáci připravují oslavy Světového dne ochrany klimatu

Nejméně ve 12 školách [1] Zlínského kraje bude tento týden probíhat klimatická kampaň. Jejím cílem je upozornit na důležitost ochrany klimatu a na možnosti, které můžeme jako jednotlivci pro úsporu energie a CO2 udělat.
Klimatickou kampaň připravují žáci a studenti jako svůj soutěžní úkol v celokrajské soutěži Zlínská CO2 liga [2], kterou organizuje Ekologický institut Veronica [3]. Tato soutěž probíhá již od dubna a příprava kampaně je jejím hlavním úkolem.
V rámci kampaně žáci organizují vzdělávací i zábavné aktivity o klimatu, besedy, ankety, nástěnky, plakáty - pro své spolužáky nebo i pro širokou veřejnost. Chtějí je informovat o tom, jak svou každodenní činností i oni osobně přispívají ke globálním klimatickým změnám - a co proti tomu mohou dělat. Kde hledat úspory energie, jak ovlivnit produkci CO2 svými každodenními návyky, svým chováním, způsobem svícení a topení, dopravou, způsobem stravování či oblékání.
"Chceme žákům ukázat, že k ochraně klimatu může přispět každý a není to tak těžké", říká organizátorka soutěže, Hana Machů. "Při soutěži si žáci uvědomí, že všechno souvisí se vším a že i oni osobně mohou přispět k ochraně klimatu. Dozví se, jak souvisí jejich cesta do školy s táním ledovců v Antarktidě, nekvalitní okna ve škole či doma se záplavami v Bangladéši či jak souvisí přehrávání jejich oblíbeného CD s rozšiřováním světových pouští. A samozřejmě se dozví také to, co s tím mohou dělat. Jejich úkolem potom je zprostředkovat v klimatické kampani tyto informace spolužákům a veřejnosti".
Vyvrcholením soutěže bude "Den bez CO2" - praktický pokus o "nulovou produkci CO2", kdy se soutěžící zkusí v praxi chovat tak, aby minimalizovali svoji spotřebu energie a produkci CO2. Společně potom vyhodnotí svůj přínos pro klima - množství uspořeného CO2.
Klimatická kampaň probíhá jako příprava na Světový den ochrany klimatu, který letos připadl na sobotu 24. října a probíhá v rámci celosvětové kampaně "350.org". Tento den se spojí veřejnost celého světa, aby volala po razantní akci, která sníží koncentraci CO2 pod 350 ppm.
Proč 350? Toto číslo udává koncentraci oxidu uhličitého CO2 v ovzduší (měřeno v množství částic v milionu, ppm), která je vědci považována za horní hranici zabezpečující udržení stabilního klimatu, kdy se vyhneme nejhorším dopadům klimatických změn. Současná koncentrace již bohužel tuto hodnotu překročila (386 ppm) a nadále se zvyšuje.
Záštitu nad soutěží převzala Energetická agentura Zlínského kraje a probíhá za spolupráce s Krajským úřadem Zlínského kraje. Organizování soutěže je finančně podpořeno v grantovém řízení MŽP.

Kontakt na pořadatele:
Ekologický institut Veronica - Centrum Veronica Hostětín
Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice
Tel. 572 630 670, hostetin@veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz
Kontaktní osoby: Hana Machů, Jana Tesařová
Další informace: www.hostetin.veronica.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí