zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Srážky zlepšily sjízdnost řek, vodáci by neměli podcenit chlad

17.10.2009
Voda
Srážky zlepšily sjízdnost řek, vodáci by neměli podcenit chlad

Praha - Dešťové a sněhové přeháňky zvedly hladiny vodních toků, takže všechny velké řeky jsou splavné, někde dokonce stoupla voda nad hranici sjízdnosti, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Kvůli výraznému ochlazení by však vodáci při výletech neměli podceňovat teplé oblečení. O víkendu je pro ně připraveno i několik zajímavých akcí.

<div style='display:inline'><a href='http://go.cz.bbelements.com/please/redirect/2477/5/28/7/'><img src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2477/5/28/7/?typkodu=img' width='0' height='0' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

Dobře splavná je Lužnice, kde průtok dosahuje jarních hodnot, zlepšila se také situace na Otavě i Ohři. Sázava je v současné době splavná od Ledče až k ústí, včetně peřejí pod Krhanicemi, a vodáci, kteří v sobotu navštíví Týnec nad Sázavou, se budou moci zúčastnit slavnosti zamykání Sázavy. Na moravských řekách se prodloužily sjízdné úseky a do konce října by se měla zlepšit i splavnost toků v podhůří. "Sníh, který napadl na horách, bude s příchodem malinko teplejších dnů roztávat, a tím stoupnou hladiny menších podhorských řek," uvedl Jančar.

I přes chladné počasí vodácká sezona pokračuje, nejrůznější akce jsou plánovány až do konce října, pro ty otužilejší dokonce ještě i v listopadu a prosinci. Na tento víkend se kromě zamykání Sázavy připravuje také tradiční vypouštění vody z rybníka Vavřinec na Kutnohorsku. V sobotu se tam sejdou vodáci na Českém poháru a v neděli bude možné volné splouvání Vavřineckého potoka.

"Tento úzký a nepřehledný peřejnatý potok však není určen úplným začátečníkům," varoval Jančar. Podle něj by měli zájemci o splutí umět dobře ovládat loď a rychle se rozhodovat ve skrumážích, jinak jejich jízda skončí převržením.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí