zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tokijský filmový festival uvítal hosty na "ekologickém" koberci

20.10.2009
Obecné
Tokijský filmový festival uvítal hosty na  ekologickém  koberci

Po netradičně zeleném koberci namísto obvyklého červeného defilovaly v sobotu hvězdy hereckého nebe při zahájení Tokijského filmového festivalu. Tokio se totiž rozhodlo, že festival bude šetrný k životnímu prostředí, a proto nechalo symbolicky rozvinout koberec vyrobený z recyklovaných plastikových lahví, píše agentura AP.

Tématem devítidenního festivalu, na který přijela například hollywoodská herečka Sigourney Weaverová, je právě ekologie. Mezi stovkou filmů, které se na festivalu představí, je i dokumentární snímek The Cove, který líčí vraždění delfínů v Japonsku. Organizátoři festivalu ho na program přidali na poslední chvíli částečně pod tlakem zahraničí.

Po celém světě už tento film získal více než desítku cen, ale mezi patnácti japonskými a zahraničními filmy usilujícími o hlavní cenu festivalu není. The Cove navíc vyvolal pozdvižení v malém přímořském městě Taidži v jihozápadním Japonsku, kde je každý rok zabíjeno převážně na maso 2000 delfínů.

Film ukazuje rybáře na malých lodích bušící do klacků, aby delfíny vyděsili a zahnali do zátoky, kde je pak pobijí harpunami. Přístup do zátoky je chráněn ostnatým drátem a filmový štáb většinu záběrů pořídil tajně. Japonská policie tvrdí, že americký režisér filmu Louie Psihoyo a členové jeho štábu porušili zákon, když zabíjení delfínů natočili.

The Cove se bude promítat ve středu a lístky, které na něj byly v předprodeji, už jsou všechny vyprodané, řekla mluvčí festivalu Haruna Koikeová. Psihoyos se hodlá promítání osobně zúčastnit, přestože může být kvůli údajnému porušení zákona zadržen.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí