zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nachlazení? Nejsilnější přírodní prostředek!

24.10.2009
Zdraví
Nachlazení? Nejsilnější přírodní prostředek!

Evropský cestovatel kdysi viděl indiánskou squaw sbírat kořeny rostliny, které výtečně zabíraly na hojení ran. Šlo o echinaceu, hezky česky třapatku.

Rostliny tohoto rodu mají obecně imunostimulační vlastnosti, pro které se staly předmětem vědeckého zájmu. Zabíjejí viry a bakterie, což z nich společně s desinfekčními účinky dělá jednu z nejsilnějších zbraní proti podzimní chřipkové vlně. Zkuste kapky, tinktury, zubní pasty, extrakt i čaj!

Zvenku i zevnitř

Užívá se jako podpůrná léčba při akutních onemocněních i chronických infekcích dýchacích cest a dolních cest močových.

Spolehnout se na její léčivé účinky můžeme i se špatně se hojícími ranami a chronickými ulceracemi. Ve vyšších dávkách působí jako přírodní analgetikum - tedy dokáže tlumit bolest. Některé kultury jí také připisují afrodisiakální účinky a zlepšení sexuální kondice.

Indiáni ji používali k léčbě nejrůznějších obtíží - od infekcí dýchacích cest až po uštknutí hadem.

V 19. století se echinacea používala k pročištění krve a k léčbě závratí, ve 20. století pak jako lék proti chřipce a nachlazení i jako lék proti infekcím všeobecně, a to až do objevu antibiotik.

Chrání i proti rakovině

Nejsilnější účinek na imunitní systém má Echinacea purpurea (v porovnání s E. pallida a E. angustifolia). Účinnými částicemi odpovědnými za tyto imunostimulační účinky jsou pravděpodobně vysokomolekulární polysacharidy arabinogalaktan a heteroxylan.

Echinacea ovlivňuje nespecifické i specifické imunitní pochody. Umí zvýšit aktivitu T lymfocytů i NK buněk - tzv. přirozených zabíječů, schopných likvidovat nejen buňky obsahující viry, ale i buňky napadnuté zhoubným bujením.

Pořád při ruce

Známe je i z našich zahrádek jako okrasné květiny, podobné kopretinám. Nazývané bývají třeba rudbekie, červená slunečnice nebo úplně správně třapatkovka. Pěstuje se v Evropě i v USA.

Semena se vysévají v březnu do studeného pařeniště nebo doma. Kvete většinou až druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Dosahuje výšky až 180 cm a každý rok se rozrůstá o velké množství odnoží.

Užitečný ježek

Používají se z nich květy, lodyha, listy i kořeny, v nichž je nejvíce účinných látek.

Kořen se užívá čerstvý i sušený, a bývá dál zpracováván mechanicky, louhován a odšťavňován.

Základem jejího jména je řecké slovo echino - ježek, jehož připomíná díky pichlavému středu květenství. O některých rostlinách tohoto rodu, jako Echinacea purpurea, pallida a angustifolia, byly napsány celé knihy - tak jsou užitečné.

zdravi.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí