zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V severočeském Mostě probíhá měření kvality ovzduší

21.10.2009
Ovzduší
V severočeském Mostě probíhá měření kvality ovzduší

Od dnešního dne probíhá v Mostě měření ovzduší v rámci XVI. setkání mobilních měřících systémů. Pořadateli měření jsou Státní zdravotní ústav v Praze, Expertní skupina proficiency testing a NRL pro venkovní a vnitřní ovzduší, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko technologickou v Praze a Magistrátem města Mostu. Akce potrvá do soboty.

"Jde o projekt zaměřený na identifikaci a posouzení vlivu jednotlivých zdrojů znečištění na kvalitu ovzduší v daném sídle," řekla Petra Karnetová z oddělení vnitřní a vnější komunikace Vysoké školy chemicko technologické v Praze.

"Naším cílem je zjištění vlivu dopravy, případně průmyslových podniků na znečištění ovzduší města Most," řekl docent František Skácel z Vysoké školy chemicko technologické v Praze.

"Tým tvořený pracovníky zdravotních ústavů a dalších organizací ve venkovním ovzduší na měřicích stanovištích měří především krátkodobé koncentrace oxidu siřičitého, uhelnatého, dusičitého a ozonu, hmotnostní koncentrace aerosolových částic a na několika vybraných stanovištích rovněž koncentrace polycyklických aromatických uhlovodíků a některých toxických kovů v prašném aerosolu. Samozřejmě, že se zaměříme i na identifikaci zdrojů znečištění," upřesnil Skácel.

Od roku 1994 se uskutečnila měření při setkání mobilních systémů v Ostravě, Liberci, Náchodě Plzni, Strakonicích a dalších městech.

Na základě 24 hodinových měření v několika lokalitách v daném místě je následně popsáno znečištění ovzduší z různých typů zdrojů ve vybraných stanovištích a jejich okolí. Realizované projekty ukázaly, jak se například změnila kvalita ovzduší v Plzni před zprůjezdněním obchvatu města a po jeho uvedení do provozu. V Náchodě podpořilo měření snahu o vybudování obchvatu, ve Strakonicích naopak prokázalo velmi dobrou kvalitu ovzduší ve městě. V Mostě, kterému se také říká město zeleně, lze v období začínajících mlh, nepříznivých rozptylových podmínek a zahájení topné sezony očekávat mírně zvýšené hodnoty a měření tak pomůže prokázat, co vše se na horší kvalitě ovzduší podepisuje. Zda více doprava, průmysl nebo další vlivy.Závěry XIV. setkání mobilních systémů v Mostě budou po pečlivé analýze zveřejněny začátkem příštího roku.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí