zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ nesmí tajit informace o palivu pro Temelín

22.10.2009
Atomová energie
ČEZ nesmí tajit informace o palivu pro Temelín

Nejvyšší správní soud vyhověl ekologickým aktivistům, jimž společnost ČEZ odmítala s odvoláním na obchodní tajemství vydat informace o jaderné elektrárně Temelín. Podle on-line deníku Aktuálně.cz označil správní soud elektrárenský gigant za "veřejnou instituci", která podobně jako úřady musí poskytovat údaje podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Verdikt obsahově i argumentačně navazuje na loňské rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, v němž figuroval Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Úřad taktéž odmítal vydat informace s odvoláním na obchodní tajemství.

NSS tentokrát řešil kasační stížnost občanského sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín, které chtělo získat dokumentaci a analýzy paliva od firmy Westinghouse. ČEZ odmítl. "Nejsme státním podnikem, náš majetek není státní, nehospodaříme s veřejnými prostředky a nejsme dotováni z veřejných rozpočtů," uvedla firma podle Aktuálně.cz na svou obranu. Městský soud v Praze pak žalobu ekologů zamítl.

Nejvyšší správní soud však verdikt zrušil a rozhodl, že ČEZ veřejná instituce je. Případ se nyní vrátí k Městskému soudu v Praze, který musí o žalobě ekologů rozhodnout znovu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí