zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové upozorní obyvatele pražských Ďáblic na rizika rozšíření skládky v jejich čtvrti

23.10.2009
Odpady
Ekologové upozorní obyvatele pražských Ďáblic na rizika rozšíření skládky v jejich čtvrti

Upozornit na rizika uvažovaného rozšíření skládky komunálního odpadu v pražských Ďáblicích chtějí ekologové na chystané veřejné debatě, kterou v pátek uspořádá ekologické sdružení Arnika. Tomu se nelíbí, že chce magistrát skládku rozšířit, přestože slíbil její uzavření.

Arnika uspořádá akci záměrně v pátek, kdy zbývají do konání místního referenda o budoucnosti skládky, dva týdny. Budoucnost skládky a v návaznosti na ni i celých Ďáblic ovlivní územní plán Prahy, který počítá s rozšířením skládky v druhé vlny takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. "Výsledek referenda bude pro místní radnici závazný. V případě, že se proti skládce vysloví dostatečný počet lidí, bude to pro současné i všechna budoucí vedení městské části významná povinnost, ale zároveň i silný mandát k prosazování vyřazení skládky z územního plánu," vysvětlil Lukáš Matějka, právní expert Arniky.

Podle platných povolení měl být provoz ďáblické skládky ukončen k roku 2012. V té době na ni bude uloženo více než pět milionů tun odpadků. Podle Arniky je tak další provoz skládky v rozporu s platným územním plánem, plánem odpadového hospodářství Prahy i programovým prohlášením pražské rady.

"Pro běžného člověka je celý proces územního plánování a následné výstavby v Praze velmi nepřehledný. Paralelně probíhá příprava nového územního plánu a několik vln změn plánu současného, které se vzájemně kříží a překrývají. O navrhovaných změnách navíc magistrát příliš neinformuje. Přitom, jak ukazuje příklad z Ďáblic, jedná se o otázky, které místní občany zajímají a výrazně by ovlivnily život v jejich městské části," vysvětlil důvody pořádání debaty Martin Skalský z Arniky.

Debata k ďáblické skládce se uskuteční v pátek 23. října od 17 hodin v sále základní školy v ulici U Parkánu. Arnika však chystá i další debaty k územnímu plánu. V listopadu chce například informovat veřejnost o navrhované zástavbě na Trojmezí a na Roztylech.

Autor: Tomáš Paták

www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí