zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stovka košů na tříděný odpad obohatila VŠE

25.10.2009
Odpady
Stovka košů na tříděný odpad obohatila VŠE

Od tohoto semestru vyplnila VŠE výraznou část svých mezer v oblasti trvale udržitelného rozvoje. Areál školy osadila řadami nových košů na tříděný odpad.

Učebny a další části školy jsou nově vybaveny sadou celkem sto čtyř barevných košů určených na plast, papír, plechovky a směsný odpad. Škola tak výrazným způsobem rozšířila nabídku míst, kde je možné zbavit se odpadu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí. Návštěvníci školy tak nyní mohou natrefit na koše mnohem častěji než dříve, což by mělo přispět ke zvýšení podílu vytříděného recyklovatelného odpadu na VŠE a snížení objemu odpadu komunálního.

Na konci září nové nádoby doplnily samolepky, které mají informovat, jaká komodita kam patří. Podle prezidentky oikos Praha Kateřiny Krpatové však nesplňují svůj účel: "Symbolika znázorňující jednotlivé druhy odpadu není dostatečně srozumitelná, navíc skoro polovinu prostoru samolepky tvoří logo firmy."

S těmito námitkami souhlasí i kvestor Libor Svoboda a dal svolení k pořízení nových štítků. "Navázali jsme spolupráci s Grafickou a multimediální laboratoří. Studenti kurzu Počítačová grafika dostali za úkol navrhnout jiné grafické řešení samolepek, které by mělo být snadnější pro orientaci. Chceme využít i text, aby bylo jednoznačně jasné, co do daného koše patří a nepatří," dodává Krpatová.

V rámci rozšíření povědomí o tématu třídění odpadu vznikla za spolupráce VŠE, oikos Praha a Studentského listu akce s názvem Týden třídění odpadu, jejímž iniciátorem je kvestor Libor Svoboda. "Akci jsme navrhli za účelem propagace třídění odpadu. Po zhodnocení jejích výstupů usoudíme, zda byla úspěšná a zda jí případně zopakujeme. Pokud se nesetká s odezvou, pokusíme se najít jiné cesty, jak situaci zlepšit," uvádí kvestor.

Prvotní impuls k posílení oblasti třídění odpadu na VŠE vydala organizace studentů pro udržitelnou ekonomiku oikos Praha. Počátky iniciativy se datují do roku 2007, kdy sdružení oikos vyhrálo cenu v soutěži British Council díky svému projektu Ekologický kampus. Za cíl si kladlo "ozelenit" kampus VŠE a jako jeden z prostředků, jak toho dosáhnout, navrhovali autoři projektu povzbudit třídění odpadu na VŠE. Se záměrem realizovat tento projekt se obrátili na vedení školy. Rektora Richarda Hindlse návrh oslovil a dal mu zelenou.

Sdružení oikos Praha se pak podílelo na přípravách konkrétní podoby projektu. Jednalo o počtech košů, jejich rozmístění a předložilo škole podklady pro výběr typu nádob. Ty musely splňovat základní podmínku nehořlavosti, kterou diktuje protipožární vyhláška. "V chráněných únikových cestách nesmí být požární zatížení kromě hořlavých hmot v konstrukci oken, dveří. Výjimku tvoří i prostory, sloužící dozoru nad provozem objektu," vysvětluje požární technička Božena Nevyjelová. Před prázdninami škola koše objednala a se začátkem akademického roku se instalovaly.

Projekt Ekologický kampus, z něhož samotná iniciativa pořízení nových košů vzešla, se však neomezoval pouze na třídění odpadu. Řešil také téma úsporných žárovek, úsporu energie při provozu výpočetní techniky nebo pořízení oboustranných tiskáren. I v těchto oblastech oikos Praha dosáhl částečného úspěchu. Na některých kolejích zajistil výhodný nákup úsporných žárovek a zřízení sběrných míst na tříděný odpad, stejně tak spolupracuje s výpočetním centrem na zefektivnění využití energie.

K "ozelenění" areálu školy přispěje i zasazení čtyř stromů u vchodu Nové budovy, které bylo naplánováno školním architektem v rámci nedávných stavebních úprav.

www.ilist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí