zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologičtí aktivisté v centru Prahy rozdávali varovné balónky

26.10.2009
Klimatické změny
Ekologičtí aktivisté v centru Prahy rozdávali varovné balónky

Praha - Černé balónky s nápisem CO2 rozdávali ekologičtí aktivisté odpoledne v centru Prahy na Staroměstském náměstí. Zhruba tři desítky aktivistů měli připravených přesně 350 balónků, k nimž rozdávali i letáky vyzývající k ekologickému chování a podpisu petice určené premiérovi Janu Fischerovi před jeho jednáním v Kodani, kde se od 7. do 18. prosince uskuteční konference k uzavření účinné mezinárodní dohody o ochraně klimatu.

Číslice 350 má pro ekology symbolický význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci CO2 v ovzduší pod 350 ppm (350 molekul skleníkových plynů na milion), což je maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny. Podle studie amerického klimatologa Jamese Hansena s loňského roku jsme nyní na úrovni 385 ppm.

Aktivisté také představili symbolickou pohlednici určenou premiérovi Fischerovi s výzvou, aby se zavázal prosazovat závazné limity na vypouštění skleníkových plynů. "Podle nejnovějších vědeckých poznatků je potřeba do roku 2020 snížit emise nejméně o 40 procent oproti úrovni v roce 1990," píše se mimo jiné v textu pro premiéra.

Na happeningu, který se konal v rámci mezinárodního dne akcí proti změnám klimatu, si někteří aktivisté k transparentu s nápisem "Změna klimatu, čas k obratu" vzali masky představující amerického prezidenta Baracka Obamu, čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německou kancléřku Angelu Merkelovou, kterým přikládali "bubliny" s obsahem jako "I'm a climate hero" a podobně.

"Rádi bychom pod petiční pohlednici pro premiéra Fischera získali co nejvíce podpisů. Podobné akce budou pokračovat a panu premiérovi se jí do jeho odjezdu do Kodaně pokusíme osobně předat," řekl ČTK jeden z organizátorů happeningu Jiří Jeřábek zastupující Klimatickou koalici.

Dneška se údajně na celém světě koná zhruba 4000 různých veřejných aktivit souvisejících s mezinárodním dne akcí proti změnám klimatu.

Již 5. června, symbolicky na Světový den životního prostředí, byla zahájena kampaň Šance pro klima. Ta je výzvou Organizace spojených národů k uzavření účinné mezinárodní dohody o ochraně klimatu na globální konferenci v Kodani. Dohoda závisí nejen na politických vyjednáváních, ale i na tlaku veřejnosti. Právě mobilizace veřejného mínění je hlavním cílem kampaně, jejíž součástí je i petice za ochranu klimatu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí