"Trestní stíhání bylo pravomocně zastaveno," potvrdil Právu lounský státní zástupce Radim Dragoun. Odborné posudky podle něj ukázaly, že veškerý odpad, který byl do Libčevsi tehdy dovezen, nebyl nebezpečný, ale běžný. "Z tohoto pohledu nedošlo k trestnému činu," přiblížil Dragoun důvody rozhodnutí.

Na dovozu německého odpadu do Česka se podílely tři přepravní společnosti. Dvě z nich uskutečnily pouze jediný převoz odpadu, zatímco třetí firma - Bau 24 - vozila odpad na sever Čech ve velkém.

Do areálu bývalého kravína v Libčevsi bylo v letech 2005-2006 dovezeno z Německa na čtyři tisíce tun smetí. Vesměs se jednalo o plasty a textil. Tento podnik vynesl jeho organizátorům desítky miliónů korun. Část výdělku zajistili policisté u pachatelů záhy po odhalení jejich činnosti.

Odpad odvezli zpátky

Dovoz odpadu organizovali jednatelé přepravní společnosti, kteří byli stíháni jednak pro porušování předpisů o oběhu zboží, jednak pro nakládání s nebezpečnými odpady. Obvinění však vytrvale popírali, že by se trestné činnosti dopustili.

Na nelegální obchod se přišlo v únoru 2006, kdy černou skládku někdo zapálil. Neznámý žhář pak zde založil požár ještě dvakrát v dubnu. Hustý a těžce dýchatelný kouř pak několik dnů ohrožoval zdraví místních obyvatel.

Po požárech, jejichž původce se policistům nepodařilo vypátrat, zůstalo v areálu přibližně 1500 tun odpadu, který německá strana po zdlouhavém vyjednávání odvezla zpět do Saska-Anthaltska, odkud pocházel.