zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Milan Kindl: K posudku na ekologické zatěže jsem se ani nepřiblíži

29.10.2009
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Milan Kindl: K posudku na ekologické zatěže jsem se ani nepřiblíži

Kdo vypracoval posudek k ekologickému tendru za 115 miliard? To je zajímavá otázka, protože rozhodnutí vlády o tom, že obří tendr na odstraňování ekologické zátěže nebude klasickou veřejnou zakázkou, ale méně průhledným koncesním projektem, ovlivnil posudek Ústavu státu a práva vypracovaný někdejším proděkanem plzeňské právnické fakulty Milanem Kindlem. Ten to ale minulý týden vehementně popřel. Lidové noviny přinesly důkaz, že nemluvil pravdu.

Napsaly to pondělní Lidové noviny s odvoláním na šéfa lidovců Cyrila Svobodu, který míní, že koncesní projekt je méně průhledný a uvedený posudek je nekvalitní.

Posudek bývalého proděkana plzeňských práv prý zásadně ovlivnil rozhodnutí vlády a přispěl k zmírnění pravidel pro chystanou obří zakázku.

Kindl se však dnes ke svému posudku nezná. Na dotaz, zda psal posudek na ekologickou zakázku, odpověděl minulý týden na své tiskové konferenci, že "určitě ne". Dokonce tvrdil, že se k němu ani z dálky nepřiblížil".

Svoboda prý v někdejším kabinetu Mirka Topolánka (ODS) prosazoval, aby se vládní tendr v hodnotě až 115 miliard korun konal podle pravidel klasického výběrového řízení. "Klasická veřejná zakázka se zadává v otevřenějším a přísnějším režimu," řekl Svoboda, podle kterého navíc podléhá zkoumání Evropské komise.

Ministerstvo za posudek zaplatilo 100 000 korun. Materiál se podle LN nezabývá podstatou sporu mezi Kalouskem a Svobodou - tedy zda ekozakázku zadat jako koncesní projekt, nebo ne. Staví se údajně ale na Kalouskovu stranu, protože bere jako hotovou věc to, že ekozakázka se bude zadávat podle koncesního zákona.

Kindl je zapojený do problémů na Právnické fakultě Západočeské univerzity, které začaly plagiátorskou aférou. Později se objevily pochybnosti o tom, zda bylo studium na plzeňských právech standardní. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že někteří lidé ji zřejmě absolvovali nestandardně rychle. Kindl se kvůli aféře vzdal funkce proděkana, opustil i Ústav státu a práva. Z funkcí odešli i další proděkan Ivan Tomažič a děkan Zachariáš.

www.naseadresa.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí