zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

29.10.2009
Obecné
Krátce - různé

Středočeský kraj příští měsíc vyhlásí 180 nejcennějších kilometrů v pohoří Brdy za přírodní park Brdy-Hřebeny. Další chráněné přírodní území vznikne v křivoklátských lesích, které chce ministerstvo životního prostředí prohlásit jako Národní park Křivoklátsko. Středočeský kraj to vítá, podle hejtmanství jde o prestižní záležitost. Na Křivoklátsku roste asi tisíc hektarů souvislého lesního pásu, který je obklopen průmyslovou krajinou. "Případné odpůrce se budeme snažit přesvědčit o výhodách," prohlásil hejtman David Rath.

Coca-Cola spustila novou evropskou iniciativu "Týden Live Positively", která má za úkol aktivizovat zaměstnance a další zájmové skupiny, aby se připojili k firemnímu ekologickému programu. Vůbec první Týden Live Positively společnosti Coca-Cola je zaměřen na obaly a recyklaci. Více než 3 tisíce zaměstnanců z 38 zemí bude sbírat odpadky a uklízet řeky, jezera, pláže, ulice nebo parky. Dalších více než 30 tisíc zaměstnanců se navíc zapojí do nejrůznějších projektů zaměřených na osvětu v oblasti ekologie. V České republice zaměstnanci Coca-Coly uklidili okolí Kyjského rybníka v Praze 9.

Prodejci vozů Kia poskytují do konce listopadu 2009 nebo do vyprodání zásob nad rámec slev a bonusů uvedených v akčním ceníku navíc "Kia šrotovné" ve výši 30 000 Kč kupujícímu, který má v úmyslu vyřadit z provozu a nechat ekologicky zlikvidovat vůz starší šesti let. Akce se vztahuje na vybrané skladové zásoby dovozce a týká se vozů cee'd v provedení hatchback a combi před faceliftem, Soul 1,6 CRDi a modelu Sportage.

Na autosalonu ve Frankfurtu bylo představeno nové Volvo C30 DRIVe, které díky technologii Start/Stop dosahuje spotřeby pouhých 3,8 litru nafty na 100 km. Emise CO2 tak disponují hodnotou pouhých 99 gramů CO2/km. Volvo C30 DRIVe se systémem Start/Stop může na jednu nádrž s 52 litry nafty ujet 1 380 kilometrů.

Mezinárodní telekomunikační unie schválila standard pro univerzální nabíječku mobilních telefonů. Pokud se standard prosadí, zákazníci si při koupi telefonu budou moci vybrat levnější verzi bez nabíječky a používat stávající. Standard má ušetřit i přírodu, zavedení jednotné nabíječky může snížit emise skleníkových plynů o 13,6 milionu tun ročně.

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek reagoval na nové informace, které se týkají posudku na likvidaci ekologických škod. Tento sporný posudek vypracoval pro potřeby vlády bývalý proděkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl.
Nyní vyšlo najevo, že právě na základě tohoto posudku pak Miroslav Kalousek přesvědčil členy vlády Mirka Topolánka, že zakázka by měla být zadána jako koncesní projekt a to v hodnotě 114 miliard korun. Tento způsob prodeje prosazoval především bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. ČSSD dlohodobě upozorňovala na fakt, že zakázka není transparentní a navrhovala klasické výběrové řízení, které je otevřené a podléhá přísnějšímu posouzení i ze strany Evropské komise.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí