zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína: Přes dva tisíce lidí protestovaly proti znečištění a zatýkání

30.10.2009
Ovzduší
Chemické látky
Čína: Přes dva tisíce lidí protestovaly proti znečištění a zatýkání
Táhlý spor kvůli znečištění mezi obyvateli vesnice a místní továrnou na keramiku přerostl v protesty, zatýkání a přítomnost policejních jednotek. Když bylo asi tucet aktivistů z vesnice Paibian (kraj Jiedong, provincie Guangdong) ráno 22. října zatčeno, tisíce lidí přišlo za místními funkcionáři žádat jejich propuštění.
Reportér Velké Epochy se na místě ptal obyvatel. Podle vesničana příjmením Lu neproběhl žádný zákonný postup a nikdo neví, kde zatčení lidé jsou. Protestů se podle něj zúčastnilo přes dva tisíce lidí.
Jiný protestující, příjmením Chen (čti Čchen), uvedl, že manžel jeho kamarádky byl nejen zatčen, ale policie mu zabavila i peníze a mobilní telefon.
"Co je tohle za policii! Neukázali žádný průkaz, ale prostě vylomili dveře a vtrhli do domu. Viděl jsem policistu, jak odvádí ženu, která byla ve spodním prádle," říká Chen.
"Je to dost chaotické a je tady oddíl policie," popsal situaci a dodal: "Vedoucí funkcionář si s námi promluvit nepřijde."

Oběti znečištění

Vesničané si stěžují, že zplodiny z továrny na keramiku ohrožují kvalitu života a zdraví místních obyvatel.

"Ty zplodiny páchnou jako dezinfekce. Je to hrůza a točí se mi z toho hlava," říká Chen. "Sousedovi přestaly růst výhonky bambusu a děti ve škole si musí zakrývat ústa a nos."

Zmíněná továrna se nachází asi padesát metrů od obydlené oblasti a základní školy s devíti sty žáků. Žáci údajně trpí kašlem, bolestmi v krku, závratěmi a bolestmi na prsou.

Do vesnice není zavedený vodovod a obyvatelé pijí vodu ze studní, které si vykopali. Továrna vypouští odpadní vodu do země, a znečišťuje tak místní vodní zdroje. Místní si také stěžují na hluk z továrny.

Továrna působí i na okolní vesnice. Lidé si stěžují, že jim nečistoty přenášené větrem ničí úrodu.

Lidé vzali věc do vlastních rukou

Vesničané šli se stížností nejprve na Úřad ochrany životního prostředí a bylo jim řečeno, že továrna byla sledována a nemá licenci, protože nesplňuje ekologické požadavky. Místní vládní zastupitelstvo obyvatelům nijak nepomohlo a ani továrna na stížnosti nereagovala.

Před dvěma měsíci se obyvatelé postižených vesnic rozhodli, že věc vezmou do vlastních rukou. Tisíce lidí se podílely na stavbě zátarasů na silnicích, což znemožnilo továrně převoz materiálů. Požadovali také, aby se továrna z jejich oblasti přestěhovala.

9. srpna došlo mezi místními lidmi a majiteli továrny k potyčce. Jeden z obyvatel Velké Epoše sdělil, že majitel továrny vyhrožoval, že místní rozválcuje náklaďáky. Hrozil prý také, že nechá v továrně vybuchnout cisternu s palivem, aby celá vesnice vyhořela.

Dotyčný také uvedl, že se majitel továrny chlubil uplacením úředníka na radnici milionem yuanů (cca 2,5 mil. Kč) a s lidmi si prý "nedělá starosti".

www.velkaepocha.sk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí