zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První společné jednání organizací pobytu v přírodě na Ministerstvu životního prostředí také s účastí ČeMBy

30.10.2009
Ekologická dovolená, cestování
První společné jednání organizací pobytu v přírodě na Ministerstvu životního prostředí také s účastí ČeMBy

Na Ministerstvu životního prostředí se dne 27.10. uskutečnilo vůbec první společné jednání nejvyšších představitelů státní ochrany přírody a zástupců organizací zabývajících se pobytem v přírodě. Cílem jednání bylo zlepšit komunikaci a porozumění mezi ochranáři a outdoorovými organizacemi a hovořit o sportovním a rekreačním využívání chráněných území.

Jednání svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko a za ochranu přírody se jej zúčastnili, kromě ministra a náměstka Františka Pelce, také představitelé všech čtyř národních parků. Z organizací zabývajících se pobytem v přírodě byly pozváni zástupci Klubu českých turistů, Českého horolezeckého svazu, České asociace horských vůdců, Svazu vodáků ČR, Svazu lyžařů ČR, a samozřejmě nemohli chybět ani zástupci České mountainbikové asociace, Tomáš Kvasnička a Hanka Hermová.

Setkání proběhlo ve velmi vstřícné atmosféře. Zástupci oudoorových organizací upozornili na některé situace ze své činnosti, při nichž se dostávají do střetů s ochranou přírody. Vysvětlili také, že mnoho nařízení považují vzhledem k tradici a kultuře pobytu v přírodě za nepřiměřeně přísná. Získávání povolení a výjimek pro vstup je většinou zatěžováno složitými a zdlouhavými byrokratickými postupy. Zástupci ochrany přírody vysvětlili, že mnohé pro outdoorové sporty atraktivní terény v Česku se kryjí s oblastmi s nejcennější a nejzranitelnější přírodou, a že bude třeba hledat řešení pro jejich využívání tak, aby nedocházelo k jejich poškozování, ale ani k zákazům vstupu.

Z hovorů mezi jednotlivými sdruženími vyplynulo, že i přes rozdílná pojetí se vzhledem k ochraně přírody organizace setkávají s velmi podobnými problémy, které bude třeba řešit systémově. I to ukazuje, že existence organizací zabývajících se pobytem v přírodě, a práce, kterou odvádějí, má smysl. Ochrana přírody outdoorová sdružení respektuje. Nyní je však potřeba, aby s nimi začala více spolupracovat ve správě návštěvnosti chráněných území. Z pohledu ochrany přírody je naopak výhodné to, že tyto organizace vedou své členy k odpovědnému chování v přírodě, podobně jako ČeMBA, která propaguje svůj Kodex terénního cyklisty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí