zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krádeže transformačních olejů poškozují životní prostředí

30.10.2009
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Krádeže transformačních olejů poškozují životní prostředí

Skupina ČEZ eviduje na svém distribučním území desítky krádeží izolačního oleje z transformátorů. Zloději ve snaze snadného a rychlého zisku riskují své vlastní životy, ale také poškozují životní prostředí. Celková škoda se často šplhá do výše statisíců korun.

V severočeském regionu se takovéto případy udály převážně na Chomutovsku, Mostecku, dále v obci Rohatce na Litoměřicku a poslední nedávný případ energetici zaznamenali v obci Cítěneves na Roudnicku.

Při pokusu o krádež oleje většinou významné množství unikne do okolí, odkud musí být odstraněný. Takováto sanace je technicky i finančně velmi náročná. Vždy také dojde k dočasnému narušení životního prostředí.

"Již od osmdesátých let v našich transformátorech nepoužíváme olej obsahující přísadu PCB, ale olej s nižšími ekologickými riziky. I tento zanechává v půdě negativní následky s dlouholetou účinností," říká bezpečností ředitel ČEZ Distribuce Jiří Koutecký.

Izolační olej je nezbytný pro správnou funkci transformátoru, udržuje v něm nutnou provozní teplotu. Po odčerpání oleje přestane zařízení fungovat, transformátor se přehřeje a havaruje. Na krádež doplatí slušní a poctiví zákazníci, neboť na obnovení dodávek čekají až do dokončení oprav.

Zloději často nezůstanou jen u oleje, pokoušejí se také demontovat i barevné kovy z vinutí transformátoru. Přitom pro zanedbatelný zisk páchají dalekosáhlé škody, riskují svůj život a zdraví a dokonce ohrožují nic netušící zákazníky. Klatovský soud nedávno poslal do vězení muže, který ohrozil nic netušící lidi tím, že do běžných zásuvek nasměroval elektřinu o napětí patnáct tisíc Voltů. Při použití například fenu mohlo dojít k úmrtí.

Této trestné činnosti se čím dál častěji dopouští organizované skupiny. Skupina ČEZ případy předává Policii ČR a všichni pachatelé se tak vystavují trestnímu stíhání. Při vyčíslení škody nad částku pět tisíc korun se již nejedná o přestupek, ale o trestný čin s odpovídající trestní sazbou.

ČEZ Distribuce v současné době v lokalitách kde se krádeže vyskytují, zintenzivňuje spolupráci s Policií ČR. Ta je stále úspěšnější při dopadení pachatele, jak o tom svědčí poslední vyřešené případy ze severní Moravy, kde je v současné době vedeno trestní stíhání proti čtyřem pachatelům ve věku 23 - 34 let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí