zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investoři do fotovoltaiky: Změňme systém podpor

04.11.2009
Solární energie
Investoři do fotovoltaiky: Změňme systém podpor

Investoři do solární energetiky chtějí využít plánovaných změn v zákoně o podpoře obnovitelných zdrojů k dalším změnám systému podpor, které dosud deformují trh. Vadí jim především hodnota slunečního záření, kterou Energetický regulační úřad (ERÚ) využívá k výpočtu návratnosti solárních elektráren. Doporučují také odstupňovat sluneční elektrárny i výkupní ceny do více kategorií.

Energetický regulační úřad chce od příštího roku snížit výkupní ceny solární elektřiny více než o pět procent, jak mu dovoluje zákon. Hovoří se o třicetiprocentním poklesu u velkých fotovoltaických instalací a desetiprocentním snížení u menších zdrojů do 30 kilowattů. Cena fotovoltaických panelů totiž za poslední dva roky klesla o čtyřicet procent a z investic do solárních elektráren se stal byznys, který garantuje po dobu dvaceti let výnosy až 17 procent ročně.

"Naším záměrem v žádném případě není odvrátit záměr regulačního úřadu, s tím v podstatě souhlasíme. Pouze se snažíme upozornit, že na současné situaci nesou vinu přednostně fluktuace kurzu koruny a finanční krize," uvedl Bronislav Bechník z Czech RE Agency, která se fotovoltaikou zabývá. Agentura také upozorňuje, že hodnota tisíc hodin slunečního záření, s nimiž ERÚ počítá při výpočtech návratnosti, platí jen na jižní Moravě a pro zbytek území je diskriminační. Na většině území je sluneční svit nižší, a agentura tedy navrhuje, aby úřad nově pracoval s hodnotou 935.

"Ve výsledku navhujeme snížení ceny jen asi o pět až deset procent nižší, než plánuje ERÚ," uvedl Bechník. Agentura také doporučuje mezi současné dvě kategorie solárních elektráren přidat kategorii do pěti kilowatthodin nebo i méně, pro jednoduché systémy připojené do jedné fáze. Další kategorií by měly být zvlášť velké systémy od hranice sto až tisíc kilowattů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí