Pátek, 29. března 2024

Vsetínská škola postaví na střeše fotovoltaickou elektrárnu

Vsetínská škola postaví na střeše fotovoltaickou elektrárnu

Vsetín: První rozsáhlejší fotovoltaická elektrárna vznikne již brzy na střechách vsetínské základní školy v Rokytnici. Ta tak bude energii ze Slunce využívat nejen pro ohřev teplé užitkové vody, ale také ji bude dodávat do elektrické sítě v budově. Škola si tím vyrobí téměř všechnu potřebnou energii sama z obnovitelných zdrojů a ročně tak ušetří skoro sedm set tisíc korun.

Vsetínská školská zařízení využívají solární energie již několik let, a to především pro ohřev teplé užitkové vody či pro výukové účely. Rokytnická škola však chce jít ještě dál. Záměr představil zastupitelům města ředitel školy Petr Chytil. "Naším cílem je instalovat na rovných střechách pavilonu 1. stupně a pavilonu mimoškolní výchovy 234 solárních panelů o celkové rozloze 359 metrů čtverečních a celkovém maximálním výkonu přes 42 kilowat," přiblížil Petr Chytil.

Instalace systému si podle něj vyžádá přibližně 5,5 milionu korun včetně DPH, vložené prostředky se však podle něj vrátí za sedm až osm let provozu. "Vzhledem k ideálnímu umístění školy, garantované době výkupu elektrické energie a stávající výkupní ceně lze předpokládat, že za dvacet let bude systémem vyrobeno 771 tisíc kilowat v celkové hodnotě přes 11 milionů korun. To při odpočtu nákladů za spotřebovanou energii vygeneruje zisk mezi osmi a devíti miliony korun," pokračoval ředitel.

Zastupitelům se záměr školy líbí. "Vzhledem k tomu, že se škola touto problematikou zabývá dlouhodobě v rámci výuky a nyní tímto způsobem zároveň vyřeší vlastní energetickou potřebu a ještě ušetří, je to krok správným směrem," řekla vsetínská starostka Květoslava Othová. "Počet slunečných dnů u nás v posledních letech stoupá a sluneční energie je zdarma, proto s tímto záměrem naprosto souhlasím," poznamenal dlouholetý ředitel vsetínské hvězdárny, zastupitel Jiří Haas.

Volení zástupci města tedy škole schválili na svém posledním zasedání finanční příspěvek ve výši 5,5 milionů korun, a to z účelové rezervy vytvořené na spoluúčast města na projektech. Fotovoltaická elektrárna by se tak měla na střechách rokytnické školy začít stavět ještě v letošním roce.
Zdroj: Eva Stejskalová

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů