zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vsetínská škola postaví na střeše fotovoltaickou elektrárnu

04.11.2009
Solární energie
Vsetínská škola postaví na střeše fotovoltaickou elektrárnu

Vsetín: První rozsáhlejší fotovoltaická elektrárna vznikne již brzy na střechách vsetínské základní školy v Rokytnici. Ta tak bude energii ze Slunce využívat nejen pro ohřev teplé užitkové vody, ale také ji bude dodávat do elektrické sítě v budově. Škola si tím vyrobí téměř všechnu potřebnou energii sama z obnovitelných zdrojů a ročně tak ušetří skoro sedm set tisíc korun.

Vsetínská školská zařízení využívají solární energie již několik let, a to především pro ohřev teplé užitkové vody či pro výukové účely. Rokytnická škola však chce jít ještě dál. Záměr představil zastupitelům města ředitel školy Petr Chytil. "Naším cílem je instalovat na rovných střechách pavilonu 1. stupně a pavilonu mimoškolní výchovy 234 solárních panelů o celkové rozloze 359 metrů čtverečních a celkovém maximálním výkonu přes 42 kilowat," přiblížil Petr Chytil.

Instalace systému si podle něj vyžádá přibližně 5,5 milionu korun včetně DPH, vložené prostředky se však podle něj vrátí za sedm až osm let provozu. "Vzhledem k ideálnímu umístění školy, garantované době výkupu elektrické energie a stávající výkupní ceně lze předpokládat, že za dvacet let bude systémem vyrobeno 771 tisíc kilowat v celkové hodnotě přes 11 milionů korun. To při odpočtu nákladů za spotřebovanou energii vygeneruje zisk mezi osmi a devíti miliony korun," pokračoval ředitel.

Zastupitelům se záměr školy líbí. "Vzhledem k tomu, že se škola touto problematikou zabývá dlouhodobě v rámci výuky a nyní tímto způsobem zároveň vyřeší vlastní energetickou potřebu a ještě ušetří, je to krok správným směrem," řekla vsetínská starostka Květoslava Othová. "Počet slunečných dnů u nás v posledních letech stoupá a sluneční energie je zdarma, proto s tímto záměrem naprosto souhlasím," poznamenal dlouholetý ředitel vsetínské hvězdárny, zastupitel Jiří Haas.

Volení zástupci města tedy škole schválili na svém posledním zasedání finanční příspěvek ve výši 5,5 milionů korun, a to z účelové rezervy vytvořené na spoluúčast města na projektech. Fotovoltaická elektrárna by se tak měla na střechách rokytnické školy začít stavět ještě v letošním roce.
Zdroj: Eva Stejskalová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí