zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovnu odpadů čeká veřejné projednání

05.11.2009
Odpady
EIA
Spalovnu odpadů čeká veřejné projednání

Pardubice - Lidé se mohou příští úterý vyjádřit ke kontroverzní stavbě, kterou nechtějí ani obce

V loňském roce se mohla veřejnost vyjádřit během řízení EIA k rozšíření kapacity pardubického letiště a výstavbě nového terminálu, nyní se bude podobná debata konat znovu. Tentokrát však k záležitosti, která ještě více hýbe regionem. Tématem bude spalovna průmyslových odpadů v Semtíně, tedy kauza navýsost citlivá.

Široká veřejnost může příští týden ovlivnit budoucnost spalovny průmyslových odpadů v Semtíně, kterou chce znovu uvést do provozu společnost AVE CZ odpadové hospodářství. V pardubickém ABC klubu ve Štolbově ulici se bude v úterý 10. listopadu od 15.30 hodin konat veřejné projednávání posudku a dokumentace o vlivech tohoto záměru na životní prostředí.
Petice proti stavbě

"V příštím týdnu je možno podávat připomínky k tomuto záměru, pak k němu ministerstvo životního prostředí zřejmě vydá své stanovisko. Výjimečně se stává, že na základě veřejného projednání ministerstvo stanoví, že dokumentace má být přepracována. V Pardubicích se toho například podařilo dosáhnout odpůrcům rozšíření kapacity civilního letiště," řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.
Společnost AVE CZ chce v hustě osídlené aglomeraci, už tak dost zatížené chemickým průmyslem i hustou dopravou a nevyhovující silniční sítí, ročně likvidovat tisíce tun odpadů. Podle obav města svážených do Synthesie nejen z Pardubického kraje, ale z celé republiky.

Projekt modernizace spalovny průmyslových odpadů získal v říjnu kladný posudek ke studii EIA. "Od samého počátku však naráží na odpor obyvatel v širokém okolí. Petici proti spalovně podepsalo téměř 47 tisíc lidí, proti jejímu zprovoznění se opakovaně postavilo i město Pardubice a okolní obce, které by byly provozem tohoto zařízení nejvíce dotčeny. Upozorňují rovněž na nesrovnalosti v dokumentaci i na nejzávažnější rizika tohoto záměru pro celý region a jeho životní prostředí," sdělila Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.
"Veřejné projednávání je příležitostí, jak důrazně říci své NE i argumenty, které nás k němu vedou. Budou na něm přítomni jak zástupci ministerstva životního prostředí, tak zástupci investora, zpracovatel dokumentace i kladného posudku na celý záměr, tedy všichni, kteří by je měli slyšet," prohlásil primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Spalovna, která je v současné době odstavena, v minulosti likvidovala hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod. V roce 2004 byl provoz spalovny kvůli překračování emisních limitů zastaven. O dva roky později koupila spalovnu od chemičky rakousko-česká společnost AVE CZ s jasným cílem - její technologii modernizovat tak, aby splňovala přísnější normy a opět ji uvést do provozu. Podle prohlášení představitelů firmy by se ve spalovně především likvidovaly odpady ze starých ekologických zátěží, které vznikly za několik desetiletí v chemičce Synthesia.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí