zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Program Zelená úsporám netáhne, na miliardy korun na zateplení je jen pár procent zájemců

06.11.2009
Dotace
Šlendryján
Program Zelená úsporám netáhne, na miliardy korun na zateplení je jen pár procent zájemců

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR očekávaly na konci roku čtyřicet tisíc žádostí o podporu z programu Zelená úsporám. Současných zhruba patnáct set žádostí se tak může zdát jako velké fiasko, píše ve svém čtvrtečním vydání Deník.

Program má pomoci českým domácnostem snížit výdaje za energie. Zájem je ale mnohem menší a na konci léta, tedy v době vrcholící stavební sezony, se o státní příspěvek na energeticky úsporná opatření přihlásilo pouhých 205 zájemců.

Zájemce, kteří o dotaci uvažovali, nejčastěji odrazovaly složitá administrace, nutnost předložit projektovou dokumentaci a energetický audit či nemožnost vyměnit jen okna či zateplit pouze střechu. Většina lidí to vzdala ještě před tím, než žádost vůbec podala.

Problémy připouští i ředitel státního fondu Petr Štěpánek. "Na začátku panovala velká euforie, že na dotaci konečně dosáhnou i domácnosti, které na ni doposud nárok neměly. Trochu ale zapadlo, že lidé musí mít zpracovaný projekt. Vždy se proto trochu sugestivně ptám, kolik projektantů máte běžně ve svém telefonním seznamu? Příprava projektové dokumentace nějaký čas zabere," vysvětluje Štěpánek.

Vyšší zájem lidí přinesla až změna podmínek letos na konci srpna. Nejvýraznější jsou dvě zájemci o částečné zateplení už nemusí kombinovat několik opatření, stačí jim už jen jedno, například jen výměna oken nebo zateplení fasády.

Od prvního září pak dotaci na zateplení nově získají také majitelé panelových domů. I proto se počet žádostí od září více než zpětinásobil. Pracovníci státního fondu navíc začínají přijímat první žádosti o zateplení panelových domů.

Zdroj: Mediafax

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí