zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologičtí "prudiči" zneužívají datové schránky

06.11.2009
Příroda
Ekologičtí  prudiči  zneužívají datové schránky

Karlovy Vary - Nově spuštěné datové schránky už od začátku komplikují některým starostům na Karlovarsku život. Jak říkají, hned první den o sobě dali jejich prostřednictvím vědět ochránci přírody, kteří mají ze zákona právo vyjadřovat se k rozhodnutí úřadů například o zeleni. A tak hned oslovili desítky obcí s žádostmi o účast ve správním řízení.

Když starosta Jenišova otevřel novou obecní datovou schránku, hned první zpráva ho zklamala. Český svaz ochránců přírody ze Žlutic v ní žádá o účast ve všech správních řízeních, která se týkají zákona o ochraně přírody. Pro obec to podle starosty znamená jen komplikace a zdržování. "Oni tak mohou zablokovat jakékoli správní řízení. Je to jednání, které pan prezident nazývá ekoterorismus. Já to nazývám stejným jménem," komentuje vzniklou situaci starosta Jenišova Ivan Truksa.

Starosta navíc nechápe, proč by jeho obec, která leží u Karlových Varů, měla informovat sdružení ve Žluticích, tedy na druhém konci regionu. Tvrdí, že datové schránky teď podobným organizacím umožnily zasahovat do rozhodování obcí. "Datové schránky v podstatě posloužily těmto "prudičům", protože pro ně je to teď daleko jednodušší," dodává starosta Truksa.

Předseda žlutických ochranářů slova o ekoterorismu odmítá. Přiznává ale, že datové schránky jim šetří peníze a umožnily oslovit dalších čtrnáct obcí. "My se do těch správních řízení hlásíme hlavně v případě menších obcí, protože tyto obce zákony zas tolik neznají a některé věci povolují i v rozporu se zákonem," vysvětluje předseda Českého svazu ochránců přírody Alter meles ve Žluticích Václav Lupínek.

Přihlášku ochranářů do správních řízení má v datové schránce i starosta Žlutic. Ten se ale komplikací neobává. "Rád bych zaklepal někam na dřevěnou stěnu, ale zatím ke zdržování nedošlo. Je to opravdu o tom, že je musíme obeslat, je to jen o tom jednom dopisu," upřesňuje starosta Žlutic Jaroslav Vojta.

Spuštění datových schránek v Karlovarském kraji se podle krajského úřadu obešlo bez problémů. Od pondělka je má aktivní všech 132 obcí a většina právnických osob.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí