zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak souvisí alergie se znečištěním životního prostředí?

07.11.2009
Zdraví
Jak souvisí alergie se znečištěním životního prostředí?

Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale stav našeho životního prostředí s alergickými onemocněními souvisí velmi úzce. Alergie byly například v Japonsku před 2. světovou válkou prakticky neznámé, dnes Japonsko čelí stále narůstajícímu počtu případů těchto nemocí. Výskyt alergií je nejvyšší v průmyslových zemích, naopak nejnižší v zemích třetího světa s málo rozvinutou průmyslovou výrobou a nejméně znečištěným životním prostředím.

Dalším významným faktorem podílejícím se na vzniku alergií a astmatu je tabákový kouř. Tabákový kouř stimuluje tvorbu specifických protilátek, tzv. imunoglobulinů třídy IgE, které se váží na alergeny (pyly, prach z roztočů, apod.) a spouštějí alergickou reakci. Kouření rodičů významně zvyšuje riziko respiračních nemocí u dětí včetně zánětů průdušek (bronchitidy), chronického kašle a astmatu.

Podobně děti žen, které kouří během kojení, mají významně vyšší výskyt atopického ekzému (atopické dermatitidy), výskyt astmatu u těchto dětí je dokonce dvojnásobně vyšší v porovnání s dětmi nekouřících matek.

Velký význam mají i ostatní látky znečišťující okolní prostředí, ať už se jedná o ozón, oxidy síry nebo dusíku. Tyto látky neúčinkují jako senzitizéry (tj. nespouštějí vlastní alergickou reakci), ale spíše jako látky dráždící, které výrazně zhoršují příznaky alergiků.

www.sportvital.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí