zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hrátky vlády s uhlobarony

10.11.2009
Geologie
Hrátky vlády s uhlobarony

Zruší Fischerova vláda uhelné limity, na které si netroufl dosud žádný z politických kabinetů? Velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška soudí, že ano. Bylo by však lepší, kdyby se dobře informovaný diplomat tentokrát mýlil. Spolu s limity na těžbu uhlí by se totiž rozplynul odér serióznosti premiéra, který jasně slíbil: O limitech nebude úřednický kabinet rozhodovat.

O tom, že Fischer nemá z nějakých důvodů uhelné limity v lásce, víme z jeho dopisu, který po nástupu do funkce premiéra poslal litvínovskému starostovi. V něm vysvětluje, že pro zajištění energetických dodávek je "potřeba občas udělat taková rozhodnutí, se kterými ne vždy všichni souhlasí". To je příliš jemný popis rozhodnutí, jež by mělo za následek vymazání téměř osmi set domů z povrchu země a vystěhování více než dvou tisícovek lidí. Právě to činí ze zrušení limitů společenský problém daleko přesahující mandát Fischerovy vlády.

Vláda, která bude rozhodovat o zrušením limitů a tím i bourání dvou vesnic a vykořenění jejich obyvatel, by měla mít v ruce něco víc, než zprávu Pačesovy komise. Nemůže se spokojit s tvrzením těžařů o hrozícím nedostatku uhlí. Měla by si objednat studie, zda je či není možné nahradit zatím nedotknutelné zásoby uhlí částečně biomasou a hlavně elektřinou z nových jaderných bloků, jejichž výstavbu ČEZ rozjíždí.

Ministři, kteří by hlasovali pro zrušení limitů, by měli vědět, že ponesou politické důsledky svého rozhodnutí. Měli by například jasně říct, jak chtějí ohlídat, aby lidé, kteří nebudou chtít prodat své domy uhelné společnosti, byli uchráněni nevybíravého nátlaku. Třeba od jiných prodeje chtivých sousedů. I to jsou problémy, jež by neměl svým rozhodnutím otevírat kabinet, který už v létě nebude existovat.

AUTOR: Jiří Leschtina
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí