zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První vodíková stanice v ČR otevřena v areálu Veolia Transport v rámci projektu provozu vodíkového autobusu TriHybus

10.11.2009
Doprava
První vodíková stanice v ČR otevřena v areálu Veolia Transport v rámci projektu provozu vodíkového autobusu TriHybus

V areálu společnosti Veolia Transport v Neratovicích (v ulici Ke Spolaně) byla dnes otevřena první vodíková čerpací stanice v České republice. Ta je součástí projektu provozu vodíkového autobusu TriHybusu (Triple Hybrid Hydrogen Bus), který bude jezdit na městské lince číslo 256 002 v Neratovicích. Autobus bude provozovat společnost Veolia Transport Praha.

První vodíková čerpací stanice v České republice, vybudovaná firmou Linde Gas, dokáže plnit motorová vozidla plynným vodíkem o tlaku 350 bar. Stanice se skládá z dvoustupňového vodíkového kompresoru, samotný vodík je skladován v nadzemním zásobníku o objemu 50 m3, celá kompresorová stanice je umístěna v železobetonovém kontejneru. V prvním období zde bude vodík tankovat tento speciální autobus městské hromadné dopravy, v budoucnu by mezi klienty čerpací stanice měly patřit i další vozidla jezdící na vodíkový pohon.

"Autobusu bude tankování vodíku trvat přibližně deset minut. Na plnou nádrž, 20 kilogramů vodíku, ujede vozidlo přibližně 300 kilometrů," říká Ivo Novotný, marketingový a personální ředitel Veolia Transport ČR.

V areálu dopravce byly provedeny úpravy v objektu garáží pro parkování vodíkového autobusu tak, aby byla splněna všechna přísná bezpečností kritéria (instalace vodíkových senzorů a ventilátorů k nucenému odvodu vzduchu, drobné stavební úpravy).

TriHybus využívá systému trojitého hybridního pohonu: vodíkových palivových článků, baterií a výkonných kondenzátorů zvaných ultrakapacitory. Výkon elektrického trakčního motoru je 120 kW (163 HP), řídící systém a komponenty byly instalovány do karoserie vozidla Irisbus Citelis 12 M. Maximální rychlost autobusu je elektricky omezena na 65 km/h.

Partnery projektu TriHyBus jsou Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, Škoda Electric, Proton Motor, Linde Gas, IFE Halden a Ministerstvo dopravy České republiky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí