zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hřbitovy jako potenciální zdroj ekologické energie

01.04.2010
Energie
Hřbitovy jako potenciální zdroj ekologické energie

Větrné elektrárny, solární elektrárny, to vše již nyní můžeme nalézt na krajích mnoha vesnic po celé zemi. Existuje však další, dosud nevyužitý, zdroj čisté energie - hřbitovy.

Ptáte se jak by mohly právě hřbitovy generovat energii? V minulosti to možná tak časté nebývalo, ale v dnešní době, kdy mizí úcta ke stáří a k předkům, lze právem očekávat, že se mnozí nebožtíci obracejí v hrobech s velmi zajímavou frekvencí. Proč toho nevyužít?
Vždyť by stačily jen relativně malé vstupní výdaje: Nebožtík by musel být nabalzamován, aby vydržel, nicméně by zde nešlo o vizuální efekt a pouhé vyztužení mrtvoly by zase tak nákladné nebylo. Nebožtík by byl uložen v rakvi rozměrnější, než je obvyklé, přičemž by byl uchycen za nohy a ramena, hřídel by se napojila na generátor a to je celé. Nic, co by zdatný mladý inženýr nedokázal navrhnout! Aby byl mrtvý udržován v tempu, museli by jeho příbuzní získat nárok na podíl na zisku, který jejich mrtvý vygeneruje. Ve vlastním zájmu se pak budou chovat tak, aby se nebožtík v hrobě neflákal. Ostatně lze předpokládat, že už samotné pohřbení tímto způsobem vyvolá spontánní otáčení.
Věřím, že můj návrh zaujme všechny ekologicky uvědomělé občany, získá nárok na dotace eurofondů a v blízké budoucnosti se vize změní v realitu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí