Čtvrtek, 28. března 2024

Magistrát zavolal policii na petiční stánek, Arnika podává žalobu proti omezování demokracie

Magistrát zavolal policii na petiční stánek,  Arnika podává žalobu proti omezování demokracie

PRAHA - Magistrát již podruhé v krátké době zaútočil na základní demokratická práva občanů. Obě události souvisejí s projednáváním územního plánu. Před třemi týdny zakázali zastupitelé hlavního města vystoupit občanům na plénu, čímž porušili zákon o hlavním městě Praze. Dnes zavolal mluvčí magistrátu městskou policii a požádal ji o vyklizení petičního stánku Arniky, kde členové sdružení sbírali podpisy pro ochranu zeleně. Tento postup magistrátu odporuje zákonu o petičním právu.

"Zákon o petičním právu byl přijat brzy po revoluci, v roce 1992, jako jeden z prvních prodemokratických zákonů. Dává občanům právo sbírat na jakémkoliv místě přístupném veřejnosti podpisy, a nikdo je nesmí vykázat," říká mluvčí Arniky Zora Kasiková. "Postup magistrátu je nehorázný. Jeho mluvčí Jiří Wolf zřejmě nezná petiční zákon a magistrátu asi hodně vadí, že občané mají právo se vyjadřovat k věcem veřejným," dodává Kasiková.

Dne 22. října projednávalo zastupitelstvo hlavního města Prahy takzvané celoměstsky významné změny územního plánu. Zástupce Arniky Martin Skalský a dva zástupci občanského sdružení Zelené Roztyly chtěli vystoupit s příspěvkem. Zastupitelstvo o tom nechalo hlasovat a občanům mluvit zakázalo.

Podrobnou zprávu o průběhu zasedání zastupitelstva si můžete přečíst zde:

http://www.mestaprozivot.arnika.org/tiskove-zpravy/prazsti-zastupitele-hlasuji-proti-obcanum-ktere-ani-nenechaji-promluvit

"Pražští zastupitelé porušili právo občanů vystoupit k programu jednání zastupitelstva. Proto podáváme žalobu ke správnímu soudu, kde budeme usilovat o to, aby do budoucna nebyly podobné praktiky možné," vysvětlil právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka. "Zároveň podáváme stížnost k ministerstvu vnitra. Jednací řád odporuje zákonu (1), protože umožňuje umlčet veřejnost. Žádáme ministerstvo, aby provedlo kontrolu dodržování zákonů pražským zastupitelstvem a donutilo jej změnit jednací řád," doplnil právník.

Arnika má se svou žalobou a podnětem slušnou šanci na úspěch. Výklad zákona ministerstva vnitra (2) jasně říká, že občané mají právo vystupovat na jednání obecních a krajských zastupitelstev a nikdo jim to nesmí zakázat. Také nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu (3) konstatoval, že zastupitelstvo nemá právo odmítnout občana, který chce promluvit k projednávaným bodům.

Zdroj: Tisková zpráva sdružení Arnika

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů